Potwierdzenie przekazania zachowku

Pytanie:

"Jakim dokumentem może nastąpić potwierdzenie otrzymania i przekazania zachowku? Zachowek został wypłacony w pieniądzach w wysokości 25.000 zł. Czy musi to być potwierdzone aktem notarialnym? Czy może wystarczającym dokumentem jest oświadczenie stron potwierdzone podpisami o przekazaniu i przyjęciu zachowku?"

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie przekazania zachowku

Przepisy prawa cywilnego (w tym spadkowego), ani prawa podatkowego nie wymagają szczególnej formy, w jakiej miałoby być udokumentowane przekazanie (zapłacenie) zachowku.

W interesie wypłacającego zachowek – podobnie jak każdej innej osoby, która przekazuje innej osobie kwotę pieniędzy – jest posiadanie potwierdzenia tego faktu, dlatego najlepiej zapłacić kwotę zachowku w formie odpowiednio zatytułowanego przelewu bankowego bezpośrednio na rachunek bankowy uprawnionego do zachowku. W przypadku posługiwanie się gotówką można przekazać zachowek przy świadkach, uzyskać od otrzymującego zachowek pisemne tzw. pokwitowanie jego odbioru, bądź można też udać się do notariusza i tam przekazać zachowek i jednocześnie uzyskać notarialnie poświadczenie podpisu otrzymującego zachowek na pokwitowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • 6306 2013-01-21 03:58:46

    Bardzo żałuję, że odpowiedzi dotyczące zachowku nie poruszają kwestii uchylania się od zapłaty zachowku -...- moja dłużniczka oficjalnie informuje otoczenie, że "jest bardzo chora i stara się o rentę -..." - z pewnością wszyscy zainteresowani chcieliby dowiedzieć się, czy np: obdarowany testamentowo nieruchomościami zabudowanymi i niezabudowanymi może skutecznie unikać zapłaty zasądzonego przez sąd zachowku, uchylając się od zaciągnięcia np. kredytu hipotecznego pod zastaw odziedziczonej nieruchomości zabudowanej -..? Byłoby wspaniale, gdyby zechcieli Państwo zamieścić artykuł w tej - jak sądzę - dotyczącej bardzo wielu osób kwestii. Pozdrawiam, K.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika