Prawo posiadacza do dysponowania nieruchomością

Pytanie:

"Nieruchomość znajdująca się w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym życiu i zdrowiu przechodzących w pobliżu osób stanowi przedmiot postępowania spadkowego. W chwili obecnej posiadaczami nieruchomości są krewni zmarłych właścicieli - prawdopodobni spadkobiercy (oni płacą podatki). Czy posiadacze mogą zadecydować o rozbiórce budynku, czy konieczne jest prawomocne orzeczenie Sądu wskazujące spadkobierców? W jaki jeszcze sposób można doprowadzić do rozbiórki zagrażającego bezpieczeństwu ludzi budynku?"

Odpowiedź prawnika: Prawo posiadacza do dysponowania nieruchomością

Posiadacze nie mogą zdecydować o rozbiórce budynku. W rozpatrywanej sytuacji najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby sądowe stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę (art.1025 k.c.)

Właściwy będzie zatem tryb postępowania nieprocesowego. Wniosek może zgłosić każda osoba, która ma w tym interes prawny. Do kręgu tych osób będą w pierwszej kolejności należeli spadkobiercy (zarówno testamentowi jak i ustawowi). Do kręgu zainteresowanych mogą także należeć osoby, które wprawdzie nie są spadkobiercami, ale np. chcą w ten sposób wykazać, że nie ponoszą odpowiedzialności za nieruchomość będącą przedmiotem spadku.

Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Kurator sprawuje zarząd majątkiem spadkowym, a wszelkie czynności wykraczające poza zakres obowiązków kuratora (poza odszukanie spadkobierców oraz zarząd spadkiem nie przekraczający zakresu zwykłego zarządu) powinny być dokonywane wyjątkowo i tylko za zezwoleniem sądu. Zatem zarządzający majątkiem do czasu jego objęcia nie może dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd, w tym nie może zdecydować o rozbiórce nieruchomości.

Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ nadzoru budowlanego (powiatowy lub wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego) wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia (art. 67 prawa budowlanego).

Na podstawie ustaleń wynikających z oględzin, rozprawy oraz ekspertyzy technicznej, jeśli był nałożony obowiązek jej sporządzenia, właściwy organ, po stwierdzeniu, że obiekt budowlany lub jego część nie nadaje się do remontu, wykończenia lub odbudowy, wydaje decyzję o nakazie rozbiórki (par. 6 rozporządzenia o warunkach i trybie postępowania w sprawach rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów budowlanych)

Jeżeli zostanie stwierdzone bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, to właściwy organ zapewni, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających (podjęcie niezwłocznych działań mających na celu usunięcie tego niebezpieczeństwa). Do zastosowania środków zabezpieczających, również na koszt właściciela lub zarządcy są również upoważnione organy Policji i Państwowej Straży Pożarnej. O podjętych działaniach organy te powinny niezwłocznie zawiadomić właściwy organ. Kosztami tymi będzie można obciążyć ewentualnych spadkobierców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika