Dziedziczenie roszczenia o zachowek

Pytanie:

"X wystąpił przeciwko swojej przyrodniej siostrze z roszczeniem o zapłatę kwoty z tytułu zachowku swojej matki, której był jedynym spadkobiercą. Stwierdził, że jego matka nie została powołana do dziedziczeniu po swoim mężu, ale nie zdążyła zrealizować swojego roszczenia o zachowek, gdyż zmarła. Czy X jest uprawniony do dochodzenia od swojej przyrodniej siostry zachowku po mężu swojej matki, która nie zdążyła wystąpić z takim roszczeniem za życia?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie roszczenia o zachowek

W opisanej sytuacji X jest uprawniony do wystąpienia z roszczeniem o zachowek. Roszczenie to jest bowiem dziedziczne, choć reguły dziedziczenia są tu nieco zmodyfikowane. Art. 1002 kodeksu cywilnego stanowi, iż roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Przepis ten budzi pewne wątpliwości, jednakże istnieje jednak orzeczenie Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 20 grudnia 1988 r., sygn. akt III CZP 101/88), w którym czytamy, iż roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku, który nie zaspokoił go w związku ze śmiercią, przechodzi na dziedziczące po nim dzieci.

Należy przy tym pamiętać, że roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika