Przepisanie mieszkania z babki na wnuka

Pytanie:

"Moja babka chce przepisać na mnie swoje mieszkanie własnościowe. W księdze wieczystej jednak jest wpisany dziadek i babcia. Dziadek nie żyje juz 12 lat. Babka ma 3 dzieci - 2 synów i córkę. Chcemy skorzystać z prawa do dożywotniego użytkowania. Czy musiałbym spłacić rodzeństwo ojca w tym wypadku brata ojca, który nie chce się zrzec praw do zachowku."

Odpowiedź prawnika: Przepisanie mieszkania z babki na wnuka

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pańska babka chce dokonać darowizny mieszkania na Pańską rzecz. Jednakże nie może dokonać tej czynności samodzielnie, albowiem nie jest ona jedynym właścicielem mieszkania, albowiem współwłaścicielami są również spadkobiercy Pańskiego dziadka (w wyniku dziedziczenia ustawowego). Skoro do spadku po Pańskim dziadku dochodzą babcia i troje dzieci będą oni dziedziczyć po 1/4 masy spadkowej (czyli 1/2 mieszkania która przypadała dziadkowi we współwłasności małżeńskiej) dla każdego. Jak więc wynika z powyższego, babcia obecnie posiada 5/8 udziałów (1/2 - część należąca do babci + 1/8 - część masy spadkowej po dziadku = 5/8) we współwłasności mieszkania i tylko tą (swoją) część udziałów może Panu darować.

W przedstawionym stanie faktycznym, w pierwszej kolejności należałoby przeprowadzić postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po Pańskim dziadku, a następnie dział spadku, w którym dzieci spadkodawcy przekazałyby swoje części spadku na rzecz Pańskiej babci. Dział spadku można przeprowadzić w formie aktu notarialnego (jeżeli wszyscy są zgodni co do działu spadku), jeśli jednak spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienie w tym przedmiocie, wówczas konieczne będzie sądowe przeprowadzenia działu spadku.

Dopiero po uregulowaniu sprawy spadkowej po Pańskim dziadku, w wyniku której Pańska babcia stałaby się jedynym właścicielem mieszkania, wówczas byłoby możliwe dokonanie darowizny (przez babcię) tego mieszkania na Pańską rzecz. Jeżeli jednak inni spadkobiercy nie przekażą swojej części spadku na rzecz babci, wówczas może ona Panu podarować jedynie 5/8 udziałów w mieszkaniu.

W kwestii zrzeczenia się zachowku, pragniemy zaznaczyć, że nie można nikogo zmusić do zrzeczenia się zachowku (chyba że osoba taka sama zrzekanie się dziedziczenia albo zostanie wydziedziczona).

W powyższym przedmiocie prosimy również zapoznać się z treścią odpowiedzi zamieszczonej na stronie naszego serwisu zatytułowanej Zrzeczenie się zachowku
oraz z treścią opinii prawnych zatytułowanych:

  1. Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  2. Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika