Spisanie testamentu ustnego

Pytanie:

"Byłam świadkiem przekazania testamentu ustnego przez spadkodawcę. Testament był ustny, gdyż osoba ta chorowała na serce przewlekle i wobec nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, czując się bardzo źle i obawiając się rychłej śmierci ustnie przekazała swoją wolę przy świadkach (5 świadków). Zmarła 2,5 godziny później. Musze spisać ostatnią wolę spadkodawcy (zgon nastąpił 10 lipca). Czy testament ustny musi być pisany ręcznie przez świadka (czy jest taki wymóg) czy może być w formie maszynowej/komputerowej? Chodzi o to, czy ktoś nie podważy testamentu ustnego pisanego maszynowo/komputerowo."

Odpowiedź prawnika: Spisanie testamentu ustnego

Zgodnie z art. 952 § 2 i 3 kc treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Odnosząc się do przedstawionego pytania należy stwierdzić, iż świadek może spisać oświadczenie spadkodawcy dowolną metodą. Oświadczenie to nie musi być sporządzone odręcznie, jak to jest przy testamencie zwykłym.

Należy podkreślić, że w opisanej sytuacji (tj. po śmierci spadkodawcy) spisane przez jednego ze świadków oświadczenie muszą podpisać wszyscy pozostali świadkowie. Gdyby spadkodawca jeszcze żył wymagany byłby podpis jego i tylko dwóch świadków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika