Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przesłanki niegodności dziedziczenia

Pytanie: Po zmarłym tacie odziedziczyłam spadek - ustawowo wraz z moją mamą i siostrą. Sprawa o przejęcie spadku odbędzie się już wkrótce. Teraz rodzina mojego taty wystąpiła do sądu z wnioskiem o uznanie nas za niegodne dziedziczenia. Przez dłuższy okres czasu nie utrzymywałyśmy z tatą kontaktów. We wniosku rodzina napisała, że się nim nie interesowałyśmy, że go nie odwiedzałyśmy w szpitalu jak był chory, choć nikt nas nie poinformował, że leży w szpitalu i jest chory. Napisali również, że go wyzywałyśmy i do różnych ludzi źle o nim mówiłyśmy, że życzyłyśmy mu śmierci - to wszystko jest oczywiście kłamstwem. Pisali, że ja nie zaprosiłam go na komunią ani na wesele - to akurat jest prawdą. Powołują też do tej sprawy świadków. Czy sąd może przyjąć taki wniosek i czy faktycznie sąd może uznać nas za niegodne dziedziczenia? Jeżeli sąd uznałby nas za niegodne dziedziczenia, to czy wtedy moja kilkumiesięczna córka odziedziczyłaby majątek? Czy wtedy ojciec dziecka, może występować w jego imieniu i zajmować się majątkiem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Kodeks Cywilny dokładnie określa, kiedy spadkobierca może być uznany za niegodnego. Są to następujące sytuacje: 1) jeżeli spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy, 2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności, 3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamantu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. Tylko w tych przypadkach można żądać uznania spadkobiercy za niegodnego. Żadne inne przyczyny, oprócz tych wymienionych przez kodeks nie mogą stanowić podstawy do uznania za niegodnego. W opisanym przez Panią stanie nie odnajduję podstaw do uznania Pań za niegodne dziedziczenia. Natomiast w sytuacji, kiedy istniałyby takie podstawy i zostałyby Panie za takie uznane przez sąd, wówczas byłyby Panie traktowane tak, jakby Panie nie dożyły otwarcia spadku. W tej sytuacji, jeżeli spadkobierca nie posiadał innych dzieci, jedynym spadkobiercą byłaby Pani córka. Zarówno Pani, jak i Pani mąż, jako rodzice bylibyście uprawnieni do zarządu majątkiem córki.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Przesłanki niegodności dziedziczenia

 • Andrzej 2011-09-15 14:24:35

  Re: Przesłanki niegodności dziedziczenia

  Matka powinna dbać o dobro swych dzieci, nie powinna dopuscić do zatajenia tak ważnego dokumentu. Jesli to zrobiła w zmowie z ojczymem to na równi powinni ponieść odpowiedzialność i niestety powinni być uznani za niegodnych.

 • Andrzej 2011-05-10 17:26:51

  Re: Przesłanki niegodności dziedziczenia

  Czy zatajenie lub zniszczenie przez matkę i ojczyma Prawomocnego Postanowienia Sądu o nabyciu spadku dziedziczenia nieletnich dzieci może być uznane za ich czyn niegodny.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.