Spadek po rodzicach - mieszkanie własnościowe

Pytanie:

"Jesteśmy rodzeństwem. Każdy z nas ma już dzieci, i swoje gospodarstwo domowe. Nasi rodzice mieszkają w mieszkaniu w bloku. W ubiegłym roku wykupili swoje mieszkanie od Spółdzielni i ustanowili odrębną własność lokalu (akt notarialny). Nasi rodzice chcieliby, abyśmy my rodzeństwo - jako ich dzieci, wspólnie otrzymali w spadku po nich (jak umrą) - ich mieszkanie własnościowe. Czy po ich śmierci prawo do ich własnościowego mieszkania będzie miało również ich rodzeństwo? Jeśli tak - to co trzeba zrobić aby po ich śmierci tylko my (dzieci) - żebyśmy mieli prawo po równo do ich mieszkania własnościowego? "

Odpowiedź prawnika: Spadek po rodzicach - mieszkanie własnościowe

Jeżeli rodzice (każde z nich osobno) nie spiszą testamentu, to dziedziczenie będzie odbywać się zgodnie z ustawą. Zgodnie z porządkiem dziedziczenia ustawowego zawartym w art. 931 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Dopiero, jeżeli spadkodawca nie posiada zstępnych ani małżonka, a także rodziców, w grę może wchodzić ustawowe dziedziczenie rodzeństwa spadkodawcy. Wobec tego, o ile Państwo, lub Państwa dzieci dożyją śmierci rodziców, to nikt inny z ustawy nie będzie powołany do dziedziczenia.

Jeżeli jeden z rodziców umrze pierwszy, spadek po nim przypadnie w ½ małżonkowi, a rodzeństwu w częściach równych (a więc, po ¼ ). Ze śmiercią drugiego rodzica spadek po nim przypadnie w częściach równych dzieciom (a więc, po ½ ). W końcowym rozrachunku więc dzieci uzyskają całość spadku po rodzicach w częściach równych. Wobec tego uzyskanie pożądanego przez Państwa stanu własności wyodrębnionego lokalu będzie wymagało jedynie przyjęcia spadku po każdym z rodziców i przeprowadzenia postępowania spadkowego. Nie jest niezbędne podejmowanie jakichkolwiek czynności za życia rodziców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • adam 2017-06-26 18:04:16

    Witam rodzice posiadają mieszkanie własnosciowe w wieżowcu w spółdzielni mieszkaniowej,matka zmarła i został ojciec mam pytanie,czy po jego smierci,mieszkanie przechodzi na mnie i siostre czy spółdzielnia je zabierze,jezeli nie spiszemy testamentu za zycia ojca?

  • pozdrawiam koroli 2013-03-05 18:50:24

    witam chcialabym sie dowiedziec na temat spadku,mojego taty tata zmarl i nie przepisal na nikogo mieszkania wlasnosciowego,jak by juz tata mial na wlasnosc mieszkanie po swoim ojcu to ile musi lat minac zeby mogl sprzedac mieszkanie...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika