Spadkobierca dłużnika rzeczowego

Pytanie:

"Moi rodzice nie żyją. Nie pozostawili testamentu. Mam jedną siostrę i jednego brata. Siostra zaciągnęła pewne zobowiązania, których nie spłaca. Zgodnie z wyrokiem sądu z 1997 r. dłużnikiem osobistym są siostra ze szwagrem natomiast dłużnikiem rzeczowym byli nasi rodzice. Jestem spadkobiercą dłużnika rzeczowego wraz z siostrą i bratem. Spadek przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza (w wymaganym terminie). Mój brat również przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Moja siostra przyjęła spadek wprost. Przeciwko dłużnikom osobistym toczy się postępowanie sądowe, którego jestem uczestnikiem. Niestety nie znam żadnych szczegółów tego postępowania. Jaka jest w tym przypadku odpowiedzialność moja i brata za długi siostry "dłużnika osobistego" i długi rodziców" dłużników rzeczowych"?"

Odpowiedź prawnika: Spadkobierca dłużnika rzeczowego

W zadanym pytaniu nie zostało sprecyzowane o jaką konkretnie odpowiedzialność rzeczową chodzi. Można jednak wskazać, że odpowiedzialność rzeczowa polega na tym, że za zobowiązanie będzie odpowiedzialny ten, kto jest właścicielem rzeczy stanowiącej zabezpieczenie danego zobowiązania - odpowiedzialność „idzie" za rzeczą. Jeżeli Pani rodzice byli odpowiedzialni rzeczowo, oznacza to, że ustanowili, np. hipotekę na nieruchomości lub zastaw zabezpieczający zobowiązanie siostry. W takiej sytuacji osoba, która ustanowiła takie zabezpieczenie nie odpowiada osobiście, lecz egzekucja może być prowadzona z przedmiotu, który został zaoferowany jako zabezpieczenie (chyba, że spłaci zadłużenie, wtedy egzekucja nie będzie w stosunku do rzeczy prowadzona, inną kwestię stanowi możliwość żądania zwrotu kwoty, od osoby, za którą dług został spłacony).  Jako spadkobiercy Pani rodziców, którzy przyjęli spadek, staliście się Państwo właścicielami przedmiotów wchodzących w skład spadku. Zakładając, że nie dokonywaliście Państwo działu spadku, w stosunku do Państwa własności - przedmiotu wchodzącego w skład spadku, który został  zaoferowany jako zabezpieczenie zobowiązania siostry - może być prowadzona egzekucja (po uzyskaniu klauzuli wykonalności na wszystkich spadkobierców). Poza tym nie odpowiadacie Państwo za dług, który zaciągnęła siostra. Jeżeli natomiast dokonaliście Państwo działu spadku, tzn. określiliście jakie konkretnie przedmioty będą należeć do konkretnego spadkobiercy  - odpowiedzialność rzeczową będzie ponosił ten spadkobierca, który stał się właścicielem rzeczy wskutek postępowania działowego. Odrębną kwestię stanowi możliwość żądania  zwrotu pieniędzy od siostry - jako dłużniczki odpowiedzialnej osobiście (co do zasady zobowiązanie powinien spłacić ten kto je zaciągnął).

Kwestia odpowiedzialności za inne, osobiste zobowiązania Państwa rodziców została omówiona w poradzie: Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika