Spłata kredytu przez spadkobierców

Pytanie:

"Trzy lata temu zmarł mój ojciec. Po roku od śmierci odbyło się postępowanie spadkowe, w wyniku którego razem z bratem nabyliśmy prawa do spadku po połowie. Miesiąc temu zgłosiła się do mnie firma windykacyjna o zapłatę długu po ojcu wraz z narosłymi odsetkami. Wierzytelność tą nabyła od banku, który naliczył odsetki od niespłaconego kredytu i razem z nimi sprzedał. Kredyt był niespłacany ponieważ ojciec umarł. Jeżeli nie wiedziałem o kredycie, to czy bank a następnie firma windykacyjna mieli prawo naliczać odsetki od długu nie ujętego w postępowaniu spadkowym? Czy w takim przypadku obowiązuje przedawnienie 3 lat i od kiedy liczony jest termin przedawnienia? Czy firma windykacyjna ma prawo naliczać odsetki od odsetek naliczonych i sprzedanych przez bank? Czy nie powinienem zapłacić tylko niespłaconego kredytu bez odsetek naliczonych po śmierci ojca? Czy na podstawie niewiedzy o długach można jeszcze raz przeprowadzić postępowanie spadkowe i rozliczenie z urzędem skarbowym z uwzględnieniem długów? "

Odpowiedź prawnika: Spłata kredytu przez spadkobierców

Z chwilą śmierci spadkodawcy, spadkobiercy stają się podmiotami praw i obowiązków przysługujących lub obciążających spadkodawcę. Fakt, że spadkobiercy nie wiedzieli o zaciągnięciu kredytu przez spadkodawcę, nie stanowi przeszkody do naliczania odsetek przez wierzyciela (bank) - zarówno odsetek ustawowych (za opóźnienie), jak i odsetek umownych. W przypadku przelewu wierzytelności przez bank na rzecz firmy windykacyjnej (tzw. sprzedaż wierzytelności), na firmę windykacyjną przechodzi również roszczenie o zaległe odsetki, co oznacza, że nabywca wierzytelności może dochodzić zwrotu odsetek naliczonych prez poprzedniego wierzyciela (bank). Naliczanie odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek jest niedopuszczalne, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych do dłużnej sumy. Od zaległych odsetek można żądać odsetek na opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa. Nie dotyczy to jednak pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe, co oznacza, że bank ma prawo w takiej sytuacji żądać odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek. Roszczenia wynikające z tytułu umowy kredytu są zaliczane do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ bank zawodowo zajmuje się kredytowaniem swoich klientów. W związku z tym, roszczenie banku o spłatę sumy kredytu przedawnia się z upływem lat 3 od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (czyli od dnia, w którym spadakodawca miał obowiązek spłacić kredyt). Jeżeli kredyt miał być spłacany w ratach, poszczególne raty stają się wymagalne w terminie określonym w umowie kredytu i jeśli od tego momentu upłynęło trzy lata, dłużnik może uchylić się od obowiązku świadczenia, powołując się na zarzut przedawnienia. Nie jest możliwe uchylenie się od zapłaty odsetek od kwoty kredytu, ponieważ długi spadkodawcy stają się wraz z jego śmiercią długami spadkobierców, niezależnie od tego, czy spadkobierca o nich wiedział. Ewentualnie w sytuacji, gdy żądanie odsetek jest rażąco sprzeczne z zasadami współżycia społecznego sąd może postanowić, że żądanie przez firmę windykacyjną zapłaty odsetek jest nadużyciem prawa, a przez to uznać je za niedopuszczalne. Ponowne przeprowadzenie postępowania spadkowego i ponowne stwierdzenie nabycia spadku nie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy wyjdzie na jaw, że w skład spadku wchodzą długi, o których nie wiedział spadkobierca. Ewentualnym rozwiązanie w tej sytuacji mogłoby być uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli o przyjęciu spadku. Więcej informacji znajdziesz w poradzie Błąd lub groźba jako podstawa uchylenia się od oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika