Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Sprzedaż udziału w spadku

Pytanie: Odbywa się obecnie sprawa spadkowa z ustawy (nie ma testamentu). Masa spadkowa to: mieszkanie będące 1/4 kamienicy po moim dziadku - moja mama zmarła i do niej należało to mieszkanie, jako jedno z 4 w kamienicy, podzielone prawnie na 4 rodzeństwa tj. moja mama i jej 3 bracia. Teraz mama zmarła i spadkobiercami tego mieszkania jesteśmy my tj. ja i moje 2 siostry. Wartość mieszkania jest mała, gdyż jest w złym stanie i wymaga remontu. Będzie dość łatwo przekonać Sąd o potrzebie działania szybkiego i uzasadnionego (sprzedaży). Według moich dotychczasowych ustaleń: w wyniku tej sprawy sąd wyda stwierdzenie nabycia spadku na nas troje. Ja tego mieszkania nie chcę sprzedać, moje siostry chcą sprzedać. Zatem istnieje konflikt interesów. Problem polega na tym, że dodatkowo ja mieszkam za granicą a zatem nie mogę 'trzymać ręki na pulsie' tak jak to mogą moje siostry mieszkające w Polsce. Jestem prawie pewny, że z chwila gdy orzeczenie o spadku się uprawomocni - następnym krokiem moich sióstr będzie złożenie wniosku do Sądu o zniesienie tytułu współwłasności (dział spadku), sprzedanie tego mieszkania - i oddanie mi 1/3 pieniędzy ze sprzedaży. Co mogę -prawnie -zrobić - tj. jakie opcje prawne mam - aby uniemożliwić sprzedaż tego mieszkania (włączając najprostsze takie np. jak nie odbieranie poczty, niestawiennictwo na rozprawie itd). Moje rozumienie tej sprawy co do zniesienia współwłasności jest takie, że tryb takiej sprawy jest już procesowy - a zatem sporny (w odróżnieniu do sprawy o powołaniu do spadku jw), a moje stawiennictwo jest zatem konieczne (co będzie jak nie będę odbierał wezwań sądowych?). Które część kodeksu postępowania cywilnego dotyczy tych spraw.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Po pierwsze tryb dotyczący sądowego działu spadku jest nieprocesowy, a nie jak Pan przedstawił procesowy. Po drugie już po dokonaniu sądowego stwierdzenia nabycia spadku może spadkobierca rozporządzać swoją częścią. Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Mówi o tym art. 1051 kodeksu cywilnego. Do samej sprzedaży udziału wcale nie jest potrzebne przeprowadzone postępowanie działowego czyli sądowy dział spadku. Dział spadku potrzebny jest w celu zniesienia wspólności majątku spadkowego. Niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Zatem Pańska obecność nie jest obowiązkowa. Mowa jest o tym w art. 513 kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie stwierdzające nabycie spadku oraz dział spadku to przepisy kodeksu postępowania cywilnego od art. 669 do art. 689.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

  • Stwierdzenie nabycia spadku

    Zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mój brat, moja mama i ja. Główną część spadku stanowi mieszkanie. Między spadkobiercami (...)

  • Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

    Jest oczywiste, że gdyby matka posiadała oddzielną własność, czyli inną masę spadkową celowe jest stwierdzenie nabycia spadku (...)

  • Obowiązek wypłaty zachowku

    Jeden z braci posiadający jeszcze dwoje rodzeństwa zamieszkuje dom po zmarłych rodzicach. Rodzeństwo jest skłócone. Osoba zamieszkująca (...)

 

Komentarze: Sprzedaż udziału w spadku

  • rys 2009-12-20 14:51:16

    Re: Sprzedaż udziału w spadku

    mam podobną sytuacje tylko odwrotną nie wyrazamy zgody na spłate nas przez siostre działu spadku po mamie /chodzi o wysokość spłaty/ jakie prawne przepisy to regulują / ewentualna sprzedaż bez zgody siostry/


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Stanisław Wojciech Echilczuk

    ocena usługi:

  • ewelina

    ocena usługi:

    Porada udzielona w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, powołując się na konkretne przepisy. Pełen profesjonalizm. Bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź.
  • Ewa S.

    ocena usługi:

    Opinia Nr 144564 bardzo profesjonalna i rzeczowa, bardzo dziękuję Państwu za pomoc. Polecę Państwa usługi innym i gdy będę miała jeszcze jakiś problem napewno z przyjemnoscią skorzystam. Pozdrawiam Ewa S.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.

Porady prawne

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane