Stwierdzenie nabycia spadku po dwóch spadkodawcach

Pytanie:

"W 2003 r. złożyłam wniosek o dziedzicznie ustawowe po ojcu. Jako spadkobierców wskazałam matkę, siebie i siostrę. Postępowanie spadkowe nie zostało zakończone. Siostra przedstawiła w sądzie, kwestionowany przeze mnie i matkę, testament. Następne posiedzenie zostało wyznaczone na kwiecień bieżącego roku. W lutym bieżącego roku zmarła mama. Czy w tej sytuacji najpierw powinno zakończyć się postępowanie spadkowe po ojcu, aby można było przeprowadzić postępowanie spadkowe po matce, czy odwrotnie? W jaki sposób i w jakim terminie powinnam zawiadomić Sąd prowadzący sprawę spadku po ojcu o śmierci mamy?"

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nabycia spadku po dwóch spadkodawcach

Sąd zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci uczestnika. Zatem pierwsze postępowanie spadkowe zostanie przez sąd zawieszone z urzędu. Sąd może się zdecydować na połączenie tych dwóch postępowań. Jeśli tego nie zrobi z punktu widzenia przejrzystości postępowania uważamy, że najpierw należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po matce. Stwierdzenie nabycia spadku po matce ustali krąg osób uprawnionych. Wprawdzie krąg uprawnionych jest klarowny, gdy nie ma testamentu i de facto nie jest potrzebne stwierdzenie nabycia spadku po matce dla ustalenia ewentualnego kręgu spadkobierców po ojcu. Jednakże pozwoli takie postanowienie jasno stwierdzić bez żadnych wątpliwości kto jest spadkobiercą. Po ustaleniu kręgu spadkobierców Sąd podejmie zawieszone postępowanie. Postępowanie działowe nie zostanie przeprowadzone do czasu ustalenia kto i w jakim udziale dziedziczy po ojcu. Sąd prowadzący sprawę spadkową po ojcu można zawiadomić wysyłając pismo do sądu, w którym zaznaczone jest, że nastąpił zgon matki. Sąd może zażądać odpowiednich dokumentów, które to potwierdzają. Może to być akt zgonu.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika