Testament ojca, który się powtórnie ożenił

Pytanie:

"Moja Mama zmarła 17 lat temu nie pozostawiając po sobie spadku. Zostawiła dom rodzinny na działce, w którym mieszkali z ojcem. Dwa lata temu ojciec ponownie się ożenił. W tym roku ojciec zdecydował się na zapisanie w testamencie domu dla żony, pomijając siostrę i mnie. Ojciec żyje, testament spisuje na wszelki wypadek. Czy ojciec może zapisać dom nowej żonie, jeśli sprawa spadkowa po mamie nigdy nie była przeprowadzona? Czy ma znaczenie, czy dom i działka były w księgach wieczystych zapisane jako wyłącznie mamy, czy jako własność wspólna (nie wiem jak ten zapis wygląda)? Kto może sprawdzić zapis w księgach wieczystych? "

Odpowiedź prawnika: Testament ojca, który się powtórnie ożenił

Z zadanego pytania wynika pewna nieścisłość - z jednej strony wskazuje Pani, że zmarła nie pozostawiła spadku, z drugiej strony pisze Pani, że była ona właścicielem nieruchomości. Jeżeli była ona właścicielem nieruchomości, spadek nie był "pusty". Kwestie te omawia artykuł Czym jest spadek?

Z chwilą śmierci Mamy cały jej majątek, który posiadała przeszedł na rzecz spadkobierców, niezależnie od tego czy było przeprowadzane postępowanie spadkowe, czy też nie (co nie oznacza, że postępowania tego nie trzeba przeprowadzać, wręcz przeciwnie – jest ono dowodem, że określone osoby są spadkobiercami). Kwestie te dokładniej zostały omówione w Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

W przypadku śmierci jednego z małżonków do majątku spadkowego wejdzie:

  • albo cały majątek osobisty zmarłego małżonka - w sytuacji gdy dane przedmioty nie były objęte wspólnością majątkową)

  • albo ½ udziałów w przedmiotach należących do majątku wspólnego małżonków - w przypadku gdy dany przedmiot był objęty wspólnością małżeńską majątkowa, a ½ udziałów w przedmiotach pozostaje przy pozostałym przy życiu małżonku. Małżonek ten wchodzi jednak w krąg spadkobierców i dziedziczyć będzie również część udziałów wchodzących w skład spadku.

Z powyższego wynika, że istotne jest ustalenia, czy nieruchomość wraz z domem znajdującym sie na niej wchodziła w skład wspólności majątkowej Pani rodziców, czy też nie. To, czy dana nieruchomość wchodziła do majątku wspólnego, czy też nie, zależeć będzie od okoliczności istniejących w rzeczywistości - tzn. czy nieruchomość została nabyta przed zawarciem małżeństwa, czy też w trakcie, czy była odziedziczona, czy też podarowana. Kwestie te zostały bliżej opisane w artykule: Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

 Ustaleniom tym mogą jak najbardziej pomóc zapisy w księdze wieczystej, chociaż zdarza się, że treść księgi wieczystej nie odpowiada rzeczywistemu stanowi prawnemu i w takim przypadku treść ta może być kwestionowana w drodze powództwa o ustalenie treści KW. Niemniej jednak warto sprawdzić treść księgi wieczystej. Warto również sprawdzić dokumenty, na których podstawie nabyto nieruchomość, w nich również może znajdować się wzmianka o tym czy nieruchomość weszła do majątku wspólnego.

 

Jeżeli nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego to w księdze wieczystej powinno być zaznaczone, że  nieruchomość jest własnością Pani X i jej męża Y na zasadach wspólności majątkowej. Kwestie przeglądania ksiąg porusza odpowiedź Numer księgi wieczystej, przeglądanie KW

Wracając do testamentu ojca – może on rozporządzić swoim majątkiem, mimo iż nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. W testamencie powinien on powołać spadkobierców, a jeżeli zapisuje konkretne przedmioty konkretnym osobom jest to zapis. Jeżeli jednak zapis wyczerpuje prawie cały spadek, dana osoba może być traktowana jako spadkobierca. Jeżeli spadkodawca w testamencie pominął niektórych spadkobierców, należy im się zachowek, o którym informacje znajdują się w Czym jest zachowek?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika