Zachowek od wnuków dla wnuków

Pytanie:

"Dziadek mający trójkę dzieci, chce jedno dziecko wydziedziczyć. Majątek chce zapisać wnukom, czyli synowi syna, oraz synowi córki. Czy wnukowie też będą zobowiązani zapłacić zachowek zstępnym trzeciego dziecka dziadka?"

Odpowiedź prawnika: Zachowek od wnuków dla wnuków

Prawo cywilne przewiduje, iż spadkodawca może w testamencie pozbawić zachowku (wydziedziczyć) zstępnych, małżonka i rodziców do zachowku, pod warunkiem, że uprawniony do zachowku (art. 1008 kc):

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;  
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (art. 1008 kc).

Aby skutecznie wydziedziczyć konieczne jest więc wystąpienie jednej z w/w wymienionych okoliczności - okoliczność tę należy przytoczyć wyraźnie w testamencie.

Wydziedziczenie zstępnego (dziecka) nie pociąga za sobą pozbawienia uprawnienia do zachowku jego zstępnych (jego dzieci). Co więcej, uprawnienie zstępnych wydziedziczonego (wnuków wydziedziczającego) powstaje z chwilą skutecznego wydziedziczenia ich wstępnego (czyli wydziedziczonego). Innymi słowy z chwilą skutecznego wydziedziczenia córki/syna uprawnienia do zachowku nabywają ich dzieci.

Wydziedziczenie wnuków jest możliwe jedynie wówczas, gdy i w ich przypadku istnieją ku temu podstawy (a więc wówczas, gdy przykładowo wbrew woli spadkodawcy (babci/dziadka) postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Aby skutecznie wydziedziczyć wnuki i do niech muszą zostać zastosowane reguły z przepisu art. 1008 kc.

Podsumowując dziedziczący wnukowie będą zobowiązani zapłacić zachowek niedziedziczącym wnukom, chyba, że ci zostaną również wydziedziczeni w testamencie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika