Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Pytanie:

"Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Posiadam majątek w obu krajach w tym dwa domy, oszczędności, fundusze emerytalne itp. Jak powinienem sporządzić testament, aby był ważny w Polsce i Kanadzie, w jakim języku i jakiej formie? Czy można sporządzić dwa osobne testamenty, jeden dotyczący majątku w Polsce drugi majątku w Kanadzie?"

Odpowiedź prawnika: Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Kwestie, o które Pan pyta są uregulowana w ustawie prawo prywatne międzynarodowe. Zgodnie z art. 34 tejże ustawy w sprawach spadkowych właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. Zatem właściwym prawem jest prawo tego kraju, którego jest Pan obywatelem.

O ważności testamentu stanowi natomiast art. 35 tejże ustawy, w którym czytamy, że o jego ważności i innych czynności prawnych na wypadek śmierci rozstrzyga prawo ojczyste spadkodawcy z chwili dokonania tych czynności. Przy czym wystarcza jednak zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana. Zatem decyduje prawo kraju, którego jest Pan obywatelem (język angielski lub francuski), przy czym jeśli np. jest Pan obywatelem Kanady, a sporządził Pan testament w Polsce - zgodnie z prawem polskim (język polski), to jest to wystarczające dla ważności testamentu.

Można sporządzić dwa testamenty, osobno dla majątku w Kanadzie i w Polsce. Przy czym będzie taki testament z punktu widzenia prawa polskiego traktowany jako zapis, gdyż rozrządzenie będzie dotyczyło konkretnych przedmiotów należących do majątku spadkodawcy. Oba testamenty nie moga pokrywać się zakresowo owe, gdyż wtedy jeden wyłączy drugi. Spadkobiercą, a de facto zapisobiorcą może być ta sama osoba.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika