Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zachowek od wnuków dla wnuków

Pytanie: Dziadek mający trójkę dzieci, chce jedno dziecko wydziedziczyć. Majątek chce zapisać wnukom, czyli synowi syna, oraz synowi córki. Czy wnukowie też będą zobowiązani zapłacić zachowek zstępnym trzeciego dziecka dziadka?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prawo cywilne przewiduje, iż spadkodawca może w testamencie pozbawić zachowku (wydziedziczyć) zstępnych, małżonka i rodziców do zachowku, pod warunkiem, że uprawniony do zachowku (art. 1008 kc):

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;  
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (art. 1008 kc).

Aby skutecznie wydziedziczyć konieczne jest więc wystąpienie jednej z w/w wymienionych okoliczności - okoliczność tę należy przytoczyć wyraźnie w testamencie.

Wydziedziczenie zstępnego (dziecka) nie pociąga za sobą pozbawienia uprawnienia do zachowku jego zstępnych (jego dzieci). Co więcej, uprawnienie zstępnych wydziedziczonego (wnuków wydziedziczającego) powstaje z chwilą skutecznego wydziedziczenia ich wstępnego (czyli wydziedziczonego). Innymi słowy z chwilą skutecznego wydziedziczenia córki/syna uprawnienia do zachowku nabywają ich dzieci.

Wydziedziczenie wnuków jest możliwe jedynie wówczas, gdy i w ich przypadku istnieją ku temu podstawy (a więc wówczas, gdy przykładowo wbrew woli spadkodawcy (babci/dziadka) postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Aby skutecznie wydziedziczyć wnuki i do niech muszą zostać zastosowane reguły z przepisu art. 1008 kc.

Podsumowując dziedziczący wnukowie będą zobowiązani zapłacić zachowek niedziedziczącym wnukom, chyba, że ci zostaną również wydziedziczeni w testamencie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zachowek od wnuków dla wnuków

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 6
  • 7
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Ustalenie wysokości zachowku

    Czy można doliczyć do zachowku dla zstępnego zapis w testamencie dla jego zstępnych? Czyli czy można w zachowku dla syna Spadkobiercy policzyć wartość zapisu w testamencie (...)

  • Zachowek a udokumentowanie wcześniejszych darowizn

    Mieszkanie zmarłej zostało przekazane w ramach darowizny (2 lata przed śmiercią). Nie znamy dokładnie umowy darowizny dokonanej przez zmarłą na rzecz ustawowego spadkodawcy (...)

  • Roszczenia wnuka do testamentu i darowizny

    Babcia zapisała mojej siostrze w testamencie mieszkanie będące jej własnością i zameldowała ją tam. Teraz w obawie przed roszczeniami jednego z wnuków (córki babci (...)

  • Dowód wykonania zapisu

    W styczniu 2003 zmarł mój mąż. Pozostawił testament, w którym uczynił mnie jedyną spadkobierczynią. W testamencie jest zapis o wypłaceniu kwoty pieniężnej dla (...)

  • Zachowek - definicja

    Co to jest zachowek?

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane