Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zbycie udziału spadkowego

Pytanie: Czy można sprzedać swoją część spadku (w tym przypadku jest to nieruchomość w 1/6 części). Spadek jest po ojcu, w 4/6 otrzymała go macocha, a po 1/6 dzieci. Czy na taki ruch muszą się zgodzić wszyscy spadkobiercy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zbycie udziału spadkowego jest dopuszczalne w świetle przepisów polskiego prawa cywilnego. W myśl art. 1051 kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek, może zbyć go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Uważa się jednak, iż przepis ten nie dotyczy sytuacji, kiedy zbycie odnosi się do rozporządzenia udziałem w przedmiocie należącym do spadku. Wydaje się bowiem, iż z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia - spadkobierca chce rozporządzić 1/6 udziału w nieruchomości wchodzącej w skład spadku. Prawdę mówiąc jest to bardzo kontrowersyjne zagadnienie w doktrynie prawa spadkowego, w praktyce mogą pojawiać się trudności w ocenie zawartej przez strony umowy i przyporządkowaniu jej do zakresu umów, o których mowa w art. 1051 kc, bądź też art. 1035 i 1036 kc (rozporządzenie udziałem w przedmiocie należącym do spadku). Ma to olbrzymie konsekwencje praktyczne, bowiem w pierwszym przypadku zbycie może dokonać się bez zgody pozostałych spadkobierców, w drugim zaś wymaga ich zgody.

Należy raczej uznać, iż do opisywanej w pytaniu sytuacji winno się zastosować przepisy art. 1035 i 1036 kc. W myśl pierwszego z nich, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, powstaje wspólność majątku spadkowego i stosuje się do niej przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Ma to istotny skutek w zakresie rozporządzaniem udziałem w przedmiocie należącym do spadku. Art. 1036 kc stanowi bowiem wyraźnie, iż spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienie współspadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Zbycie udziału stanowiącego 1/6 nieruchomości winno nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W tej samej formie winna wyrazić się również zgoda pozostałych spadkobierców, przy czym zgoda ta może być wyrażona przed dokonaniem czynności zbycia, równocześnie z jej dokonaniem lub po zawarciu umowy zbycia. W wyniku zawarcia umowy nabywca stanie się następcą prawnym zbywającego w zakresie określonego prawa majątkowego (udział w 1/6 nieruchomości) - jest to tzw. sukcesja singularna. Brak zgody pociąga zaś za sobą jedynie bezskuteczność czynności w stosunku do współspadkobierców, którzy nie wyrazili zgody na zbycie (nie oznacza nieważności czynności prawnej). Jeżeli zatem w drodze działu spadku sąd przyzna całą nieruchomość na własność np. jednego ze współspadkobierców, uprawnienia nabywcy ograniczą się do żądania spłaty pieniężnej. W braku zgody dział spadku można przeprowadzić tak, jakby rozporządzenia udziałem w przedmiocie należącym do spadku w ogóle nie było.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zbycie udziału spadkowego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 8
  • 6
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane