Zniesienie współwłasności a sprawy spadkowe

Pytanie:

"Jestem jednym z 8 współwłaścicieli nieruchomości. W KW jest ujawnionych 6 żyjących, jeden zmarły (a następcy nie chcą podjąć spraw sądowych o nabycie spadku), a jeden - nieujawniony, żyjący - wymieniony jest w KW jako nieujawniony, ale posiadający postanowienie o nabyciu spadku z sądu rejonowego. W listopadzie 2006 r. dokonaliśmy podziału nieruchomości zapisując do umowy, że dotyczy ona okresu do czasu sądowego zniesienia współwłasności. Jedna osoba nie wyraziła na to zgody, gdyż zajmuje lokal większy ponad udział o 22m. My zmieniliśmy mu lokal na inny zgodnie z udziałem. Zgodnie z KC każdy ma prawo złożenia wniosku do sądu o zniesienie współwłasności. Nie wiemy czy możemy (4 współwłaścicieli mających 28/48 udziału) wnieść taki wniosek do sądu wiedząc, że po nieżyjącym współwłaścicielu nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, a następcy odmawiają jego wszczęcia. My mamy gotowy podział zgodnie z udziałami i rozważamy, czy sąd dokona podziału zgodnego z naszą sugestią, czy wyznaczy kuratora sądowego na część po zmarłym, czy jest w ogóle sens składać ten wniosek do sądu, bo być może go sąd nie przyjmie z tego powodu. Zależy nam na zniesieniu współwłasności. Czy sąd dokona, a może musi dokonać, zniesienia współwłasności na nasze żądanie, jeżeli nasz wniosek podziału jest prawie że zbliżony do wysokości udziałów?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności a sprawy spadkowe

Jak wynika z opisu sytuacji, po jednym ze zmarłych współwłaścicieli przeprowadzono już postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, lecz jedyny spadkobierca nie złożył jeszcze wniosku o wpisanie go do księgi wieczystej. Z kolei po drugim ze zmarłych współwłaścicieli w ogóle nie jest przeprowadzane postępowanie spadkowe.

Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości przez jej podział fizyczny (w przypadku bloku czy kamienicy przez wyodrębnienie lokali), przez sprzedaż i podział ceny lub przez przyznanie nieruchomości jednej osobie z obowiązkiem spłat. Nie ma znaczenia, czy z wnioskiem  wystąpi jedna osoba czy kilka osób i jakie udziały tym osobom przysługują.

Sąd jest w zasadzie związany treścią wniosku zawierającego zgodny projekt podziału (niższa jest wtedy także opłata sądowa). Jeśli takiego zgodnego projektu nie będzie (a muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele), to i tak zasadą jest zniesienie współwłasności przez podział rzeczy, czyli tak jak Państwo planują. Zgodnie bowiem z art. 211 każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Sąd więc z zasady będzie dążył do tego, by przydzielić współwłaścicielom lokale odpowiadające wielkościom ich udziałów.

Na przeszkodzie zniesieniu współwłasności będzie jednak stało to, że nie przeprowadzono postępowania spadkowego po jednym ze współwłaścicieli. A prawo nie nakłada na spadkobierców obowiązku przeprowadzania takiego postępowania.

Jednakże Panstwo jako współwłaściciele nieruchomości, mają naszym zdaniem interes prawny w złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po tej osobie. Można też jednocześnie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i o zniesienie współwłasności. Należy jednocześnie przypomnieć, iż stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika