Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem samochodu osobowego - moje nazwisko jest wbite w dowód rejestracyjny pojazdu. Właściciel samochodu którym był mój ojciec nie żyje. Zakończyło się postępowanie spadkowe, które stwierdza, iż spadek został podzielony na 3 części dla mnie , mojej siostry i dla mojej mamy. Zarówno moja mama jak również siostra zrzekły się samochodu w specjalnym oświadczeniu na moją korzyść, jednak nie było jakiejś dodatkowej sprawy sądowej. Czy w świetle prawa jestem teraz właścicielem samochodu czy muszę jeszcze wykonać jakieś czynności które to spowodują. Chciałbym sprzedać samochód. Jeszcze jedna kwestia czy musze do tego celu rejestrować samochód na swoje nazwisko, czy mogę w tej sytuacji od razu go sprzedać? "

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

Wpisanie konkretnej osoby do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel nie stanowi z punktu widzenia prawa, że osoba tam wpisana jest współwłaścicielem. Dowód współwłasności stanowi umowa zawarta z poprzednim właścicielem pojazdu. Gdy w tej umowie jest wpisany spadkobierca (Pan), to dziedziczeniu podlega tylko połowa samochodu. Wynikałby z tego, iż siostra jest uprawniona do 1/6 matka do 1/6 a Pan do 4/6 całości samochodu. Stwierdzenie, że spadek przypada trzem osobom i każdej w wysokości jednej trzeciej całości stanowi, iż właścicielami samochodu są trzy osoby i każda w wysokości 1/3 części podlegającej dziedziczeniu. By stał się Pan właścicielem całości potrzebne jest zawarcie umowy sprzedaży tych części współwłasności samochodu Panu przez siostrę i matkę albo dokonanie działu spadku. Zatem do sprzedaży ułamkowej części współwłasności samochodu w zależności od treści umowy sprzedaży samochodu jest Pan uprawniony wysokości 1/3 (gdy nie widniał Pan jako współwłaściciel w umowie sprzedaży zawartej z poprzednim właścicielem) lub 4/6 całości. Względem osoby trzeciej, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku. By mógł Pan sprzedać "cały" samochód musi się Pan stać jego właścicielem w drodze działu spadku lub umowy sprzedaży Panu części współwłasności przez siostrę i matkę. Podczas sprzedaży tego samochodu innej osobie należy wykazać się dowodami własności a są to: umowa sprzedaży od poprzedniego właściciela, stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku (sądowy lub umowny) albo umowę sprzedaży części współwłasności przez siostrę i matkę. Umowa o dział spadku może być dokonana w dowolnej formie wymaga się jedynie formy aktu notarialnego, gdy częścią spadku jest nieruchomość. Ponadto należy wydać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dla pewności akt zgonu ojca.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • olo 2020-05-18 06:47:04

    Niestety, nie podano konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie. Dalej pozostaje niewiadomą, czy na zasadzie opisanej przez Pytającego można sprzedać samochód pozostawiony przez osobę zmarłą. Szkoda ...

  • sabcia80 2014-08-26 11:54:54

    jestem wspólwłaścielem auta z moim byłym chlopakiem chcem sie zrzeknąc tego ale nie wiem jak czy ktos posiada jakis wzór ????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika