Projekty uchwał w spółdzielni mieszkaniowej

Pytanie:

"Kilkunastu członków spółdzielni mieszkaniowej zgłosiło w ustawowym terminie projekty uchwał i zażądało umieszczenia ich w porządku obrad Walnego Zebrania. Niestety Zarząd nie umieścił tych projektów uchwał z porządku obrad, a tylko poinformował członków zgłaszających projekty, że przekaże je wybranej na zebraniu komisji uchwał i wniosków. Czy Zarząd miał prawo tak postąpić? Jakie sankcje można zastosować do Zarządu w takim przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Projekty uchwał w spółdzielni mieszkaniowej

Zgodnie z art. 8 [3] ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie (tj. poprzez zawiadomienie wszystkich członków na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części; zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad oraz informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami).

Zgodnie z ust. 10-13 tego artykułu projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków. Wymóg ten nie dotyczy umieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

Jeśli więc projekty uchwał podpisało kilkunastu członków spółdzielni, to zarząd miał obowiązek przygotować je i zamieścić w porządku obrad. Niestety ustawodawca nie przewidział określonych sankcji za naruszenie tego obowiązku, w zasadzie poza możliwością odwołania członków zarządu, zależnie od treści statutu, przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ada 2013-05-23 22:21:42

    WITAM SERDECZNIE. Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała o Walnym Zebraniu na 18 czerwca 2013 ,kilku członków w liczbie 10 , chcą złożyć projekty uchwał przed zebraniem, ale nie wiedzą jak je napisać, bo jest kilkanaście spraw: np aby Walne były w miesiącu marcu wówczas więcej członków przybędzie,jakie wynagrodzenie otrzymuje Prezes a jakie Rada Nadzorcza? {są w doskonałej komitywie} dlaczego Przewodniczący Rady Nadzorczej jest już drugą kadencje bez głosowania na Walnym ?ile zarabiają ? Jakie straty a jakie dochody ma każda nieruchomość? {jest ich 4 bloki} nadmienię że jesteśmy Spółdzielnią zamkniętą.Na zebraniu powinno być odczytane sprawozdanie z poprzedniego Walnego a niestety nigdy nie ma. Nadmienię iż Spółdzielnia liczy 88 członków. Zarząd jest jednoosobowy czyli Prezes i Rada Nadzorcza. proszę o informacje w tej sprawie bo termin Zebrania blisko, z powazaniem Ada


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika