Dywidenda po śmierci właściciela akcji

Pytanie:

"Właściciel rachunku bankowego miał akcje. W postępowaniu spadkowym po śmierci właściciela rachunku sąd podzielił akcje na trzy osoby - syna i dwóch wnuków. Jedna z tych osób przedstawiła zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, że zgłosili spadek z tytułu nabytych akcji do opodatkowania. Skarbowy orzekł, że nie muszą płacić podatku od akcji. Na rachunek bankowy zmarłej klientki wpłynęły pieniądze tytułem dywidendy od posiadanych akcji. Dywidenda została wypłacona po śmierci klientki. Czy spadkobiercom wskazanym w postępowaniu spadkowym, gdzie jest tylko mowa o podziale akcji (nie ma żadnej wzmianki o dywidendzie) przysługuje również dywidenda od tych akcji w częściach wymienionych jak przy podziale spadku? Czy można wypłacić z rachunku bankowego w/w dywidendę spadkobiercom, jeśli wyrok sądu określa tylko podział akcji między spadkobierców - nie ma żadnej wzmianki w wyroku sądu o należnej dywidendzie spadkobiercom? Jeśli bank nie może wypłacić dywidendy, to co z nią zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Dywidenda po śmierci właściciela akcji

Jeżeli został dokonany dział spadku, to sąd również powinien był dokonać stwierdzenia nabycia spadku i z pewnością tak się stało. Zgodnie z art. 681 kpc, jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło, dokonuje go sąd w toku postępowania działowego. Zatem, postanowienie takie będzie określało, kto jest spadkobierca osoby zmarłej. Zakładamy również (gdyż informacja ta nie została doprecyzowana w pytaniu), że wypłacona dywidenda należała się osobie zmarłej, a zatem zakładamy, że w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (lub w dniu dywidendy, jeżeli taki został określony) osoba ta jeszcze żyła. W takiej sytuacji, wierzytelność o wypłatę dywidendy, pomimo że nie jest wymieniona w punkcie stanowiącym o dziale spadku, weszła do masy spadkowej, gdyż spadkobiercy wchodzą w całokształt praw i obowiązków zmarłego. Dokumentem potwierdzającym ich uprawnienie jest sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (takie wyrzeczenie powinno znajdować się również i w opisywanym postanowieniu dotyczącym działu spadku). Wierzytelność ta nie jest tylko objęta działem. Może być ona jednak wypłacona osobom wymienionym w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Osoby te mogą dokonać, np. umownego działu tej kwoty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marian 2013-10-23 21:50:56

    Witam. Mam problem polegający na sformułowaniu wniosku do pozwanej o zachowek po zmarłym w grudniu 2012r tacie. Pozwana, prawomocnym wyrokiem sądu, z maja 2013r. nabyła, jako jedyna (był testament taty ją właśnie wskazujący jako spadkobierczynię), całość spadku po zmarłym. Nie mam problemu z oznaczeniem masy spadkowej (nieruchomości + darowizny dla mnie w trakcie życia taty), którą wskażę w pozwie o zachowek jako 1/8 część przypadającej mnie. Ale, czy w masie spadkowej, którą muszę wyliczyć na potrzeby określenia wysokości zachowku w pozwie, mam ująć także wypłaconą pozwanej (jako jedynej spadkobierczyni)we wrześniu 2013r. dywidendy od zysku akcji imiennych za 2012rok, których właścicielem był tata? Walne zgromadzenie akcjonariuszy powzięło dec. o wypłacie dywidendy za rok 2012 już po śmierci taty, tj. w lutym 2013r. (wysokość dywidendy, to ok. 35 000 zł) Bardzo prosiłbym eksperta o odpowiedź w tym trudnym, technicznoprawnym temacie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika