Dzień dywidendy

Pytanie:

"Na podstawie art. 193 § 3 ksh dzień wypłaty dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1. Czy w związku z tym artykułem wspólnicy mogą w uchwale wprowadzić zapis, że dywidenda powinna zostać wypłacona do końca bieżącego roku, podczas gdy uchwała dokonująca podziału została dokonana w maju bieżącego roku, oraz czy może ona zostać wypłacana ratami w ciągu tego okresu? Czy dywidenda może być wypłacana ratami? Należy dodać, że w opisywanej sytuacji 2-osobowy zarząd jest równocześnie zgromadzeniem wspólników."

Odpowiedź prawnika: Dzień dywidendy

Przepis art. 193 § 3 mówi o ustalaniu dnia dywidendy, tj. dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy. Można go wyznaczyć w terminie późniejszym niż termin uchwały o podziale zysku. Art. 193 nie reguluje natomiast kwestii określenia momentu wypłaty dywidendy. Termin wypłaty dywidendy może być oznaczony albo w umowie spółki, albo w uchwale o podziale zysku. Należy pamiętać, iż niedopuszczalne jest określenie nieracjonalnie odległego terminu wypłaty dywidendy, tj. znacznie dłuższego niż czas niezbędny do przygotowania wypłaty.

W braku takich postanowień należy stosować reguły ogólne, zawarte w kodeksie cywilnym (art. 455 kc), co oznacza, że dywidenda stawałaby się wymagalna niezwłocznie po wezwaniu spółki przez wspólnika do wypłaty.

Wydaje się, że jeżeli możliwość wypłaty dywidendy w ratach została przewidziana w umowie spółki, to można zastosować taki sposób płatności. Wydaje się, że nie ma także przeszkód dla jego zastosowania, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażają na to zgodę w uchwale.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika