Prawidłowe oznaczenie przedsiębiorcy

Pytanie:

"Pytanie odnosi się do faktury wystawionej przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Jakie dane powinny widnieć na fakturze wystawionej przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą? Czy jest możliwość uniknięcia zamieszczenia na pieczątce imienia i nazwiska osoby fizycznej, tylko nazwy w postaci np. "Omega" bez podania nazwiska? Czy ewentualnie rozwiązaniem mogłoby być podpisanie się przez właściciela firmy czytelnym podpisem?"

Odpowiedź prawnika: Prawidłowe oznaczenie przedsiębiorcy

Należy podkreślić, że w odniesieniu do osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą firmą tej osoby jest przede wszystkim imię i nazwisko. Do firmy można włączyć dodatkowe dane, tj. np. nazwa zakładu. Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, ze zm.), a w szczególności art. 43 § 4. „Przedsiębiorca może posługiwać się skrótem firmy.” Nadmienić należy, że zgodnie z art. 434Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych”, zaś zgodnie z art. 435 § 1. „Firmą osoby prawnej jest jej nazwa.”

Dodać należy, że w chwili obecnej istnieje wiele błędów w zakresie używania nazw firmy, np. funkcjonowanie firmy tylko pod nazwą skróconą. Ten stan rzeczy ma się zmienić z dniem 25 września 2007 r., bo do tego terminu przedsiębiorcy mają czas na prawidłowe nazwanie swojej firmy, czyli tak, by zawierała ona imię i nazwisko przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, ponieważ - jak wynika z przepisów - przedsiębiorca nie może ukrywać się za nazwą zakładu. Powyższe wynika z art. 7 ustawy z 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Odnośnie zaś kwestii prawidłowego wskazania danych firmy na pieczątce - należy stwierdzić, że w tym zakresie nie ma żadnych regulacji. Niemniej, jeżeli pieczątka ma służyć uwidocznieniu danych na fakturze, tzn. chce Pan postawić na fakturze sprzedaży tylko pieczątkę, nie wpisyując pełnych danych, to sugeruję zamieszczenie na pieczątce również danych dotyczących Pan imienia i nazwiska (tym bardziej, że od 25 września 2007 już będzie istniał taki obowiązek). W tym zakresie obowiązuje § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.). Z powyższego przepisu wynika, że „Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy”. Skoro firmą (tj. nazwą przedsiębiorcy) osoby fizycznej ma być jej imię i nazwisko, to należy uznać, że w odniesieniu do osób fizycznych wymagane jest zatem podatnie na wystawianej fakturze imienia i nazwiska (chyba że inna nazwa przedsiębiorcy była używana jeszcze przed 25 września 2003 r.); stosowanie samych nazw bądź nazw skróconych zastrzeżone jest dla osób prawnych. Wystawiając fakturę powinien Pan zatem podać w treści wskazania sprzedawcy imię i nazwisko. Można raczej uznać, że czytelny podpis jako wskazanie sprzedawcy spełnia te wymogi. Można oczywiście podać ponadto jeszcze jakieś inne określenie przedsiębiorstwa.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika