Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Informacje z ewidencji działalności gospodarczej

Pytanie: Chciałem uzyskać w urzędzie miasta adres zamieszkania mojego kontrahenta (osoby fizycznej wpisanej do ewidencji działalności gospodarczej). Od czasu wejścia w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej załatwiałem takie informacje przez telefon. Ostatnio Pani z urzędu powiedziała, że nie poda mi przez telefon informacji o miejscu zamieszkania, może zrobić to jedynie na pisemny wniosek, ponieważ w tym wniosku ja podaję swoje dane, a tak przez telefon nie wiadomo kto pyta. Zasłoniła się przy tym ustawą o swobodzie działalności gospodarczej i ustawą o ochronie danych osobowych. Czy przepisy tych ustaw uprawniają administrację publiczną do udzielania informacji pochodzących z ewidencji działalności gospodarczej jedynie na pisemny wniosek?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prowadzenie ewidencji działalności gospodarczej regulują przepisy z ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Ustawa ta została zastąpiona przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, przy czym przepisy starej ustawy dotyczące właśnie ewidencji zostały utrzymane w mocy do 30 września 2008 r.

Zgodnie z art. 7 a ust. 2 Prawa działalności gospodarczej, ewidencja działalności gospodarczej jest jawna i dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271). Oznacza to, że dane zamieszczone w ewidencji są mają być ujawniane każdemu, bez względu na wykazywanie przez tą osobę interesu prawnego, urzędnik zaś nie może się zasłaniać ochroną danych osobowych.

Ustawa nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć żądanie o ujawnienie informacji zawartych w tym ewidencji. Ustawa nakazuje by w sprawach nieuregulowanych, w postępowaniu ewidencyjnym stosowane były przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Mając na uwadze ten przepis, w przypadku gdyby starał się Pan o wydanie zaświadczenia (tj. dokumentu potwierdzającego dane zawarte w ewidencji), wówczas w myśl art. 217 kpa konieczne jest zgłoszenie odpowiedniego żądania, najczęściej w formie pisemnej. W sytuacjach, gdy wydanie zaświadczenia nie jest konieczne np. chciałby Pan jedynie uzyskać informację bez urzędowego jej poświadczania, wówczas wydaje się, że wniosek taki nie powinien być wymagany, zwłaszcza gdy ewidencja jest prowadzona w formie elektronicznej, dostępnej dla każdego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Informacje z ewidencji działalności gospodarczej

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 2
  • 0
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.

Porady prawne

  • Przedmiot działalności

    Czy mając zarejestrowaną działalność gospodarczą jako biuro maklerskie (pośrednictwo w obrocie artykułami rolno-towarowymi) można działać jako samodzielny podmiot (...)

  • Prowadzenie zawieszonej działalności gospodarczej

    Czy za prowadzenie działalności gospodarczej w czasie jej zawieszenia przewidziana jest sankcja karna?

  • Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

    Czy do istniejącej już spółki jawnej przystępujący nowy wspólnik musi się zarejestrować w ewidencji działalności gospodarczej? Jest to osoba fizyczna nie prowadząca (...)

  • Założenie spółki cywilnej a rejestracja

    Osoba X prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (poświadczoną stosownym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej). Ta sama osoba chce teraz założyć (...)

  • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej

    Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (sprzedaż odzieży) i mająca wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy, może dokonać nowego (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane