Zakładanie NZOZ w formie spółki cywilnej

Pytanie:

"Zakładam z synem NZOZ w formie spółki cywilnej. Oboje prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, ja- wyjazdowa opieka medyczna , syn - ratownictwo medyczne. Czy aby powołać spółkę należy zmienić tylko zakres działania naszych firm na np. świadczenie usług medycznych czy powinno się na nowo zarejestrować i zaznaczyć, że firmy nasze utworzą spółkę?"

Odpowiedź prawnika: Zakładanie NZOZ w formie spółki cywilnej

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RP jako osoba fizyczna może mieć jeden wpis w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez właściwy organ ewidencyjny. Gdy konstruowana jest działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, każdy wspólnik winien legitymować się odrębnym wpisem do ewidencji.

W sytuacji, gdy wspólnicy spółki cywilnej są już zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej, prowadzili zaś jedynie wcześniej działalność w innym zakresie, obowiązani są zaktualizować swój istniejący wpis w ewidencji. Ma to prawne umocowanie w art. 7d Prawa działalności gospodarczej, wedle którego przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w zakresie danych zawartych w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 7b ust. 2 Ustawy, powstałe po dniu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian, a także informację o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Na tej podstawie winni Panowie zaktualizowacć swoje wpisy w ewidencji o nowe dane w zakresie nazwy, adresu (jeśli dane te ulegają zmianie) oraz zakresu przedmiotowego (PKD). Wspólnicy spółki cywilnej nie muszą natomiast aktualizować wpisu o informacje dotyczące spółki cywilnej, bo taki obowiązek przewiduje dopiero Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która wejdzie w życie  dopiero od 1.10.2008.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika