Kto powinien podpisać umowę najmu

Pytanie:

"Wspólnik - członek zarządu spółki z o.o. chce wynająć na potrzeby działalności spółki lokal będący jego własnością. Kto powinien podpisać umowę aby umowa wynajmu była prawnie wiążąca? "

Odpowiedź prawnika: Kto powinien podpisać umowę najmu

Zgodnie z Art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych: W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

 

Z przepisu tego wynika, iż w tym wypadku umowy najmu z członkiem zarządu nie mogą zawrzeć inni członkowie zarządu. Jeśli w tej spółce istnieje rada nadzorcza (co nie jest obowiązkowe), to ona może reprezentować spółkę przy zawarciu takiej umowy (w praktyce umowa zostanie podpisana przez członka rady nadzorczej uprawnionego do tego przez jej uchwałę). Jeśli rada nie istnieje w tej spółce, to umowę z członkiem zarządu może zawrzeć jedynie pełnomocnik uprawniony do tego uchwałą zgromadzenia wspólników.

 

Zakładamy jednocześnie, iż nie jest Pan jedynym wspólnikiem tej spółki (bądź drugim oprócz Pana wspólnikiem jest sama spółka), w takiej bowiem sytuacji zastosowanie znajdzie par. 2 art. 210 ksh, nie zaś par. 1.

 

Na marginesie należy dodać, iż w tej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 1 ksh, gdyż przepis ten mówi o umowie pożyczki, kredyty, poręczenia, bądź innej podobnej umowie. Za przykłady takich „innych podobnych umów" w literaturze prawniczej podaje się umowę akredytywy czy gwarancji bankowej, ewentualnie jakiejś umowy nienazwanej, nie zaś umowy najmu (która co do istoty różni się od umowy kredytu czy pożyczki).

 

Z praktycznego punktu widzenia nie ma to dużego znaczenia, bo choć przepis nie art. 210 odmiennie niż art. 15 ksh nie wymaga wprost zgody zgromadzenia wspólników na zawarcie umowy przez członka zarządu ze spółką, to jednak zgoda taka (oczywiście jeśli nie istnieje rada nadzorcza) w istocie musi występować (jeśli bowiem zgromadzenie wspólników będzie przeciwne takiej umowie, to po prostu nie wyznaczy pełnomocnika do jej zawarcia).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika