Obowiązki związane z likwidacją spółki cywilnej

Pytanie:

"Jakie czynności cywilnoprawne musimy wykonać  w przypadku likwidacji spółki cywilnej za zgoda obu współników?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki związane z likwidacją spółki cywilnej

Prawo nie wskazuje, jakich czynności należy dokonać, by zlikwidować spółkę cywilną. Może się nawet okazać, że żadne czynności nie będą potrzebne, a to w sytuacji, gdy umowa spółki przewiduje katalog okoliczności (ewentualnie tylko jedną okoliczność), z nastąpieniem których następuje automatyczna likwidacja spółki. Okoliczności takie mogą być w zasadzie sformułowane dowolnie, byleby jednak nie były sprzeczne z prawem albo zasadami współżycia społecznego. Jeśli natomiast umowa spółki nie przewiduje okoliczności uzasadniających rozwiązanie spółki, można w drodze aneksu takie okoliczności do umowy wprowadzić. Jeżeli wspólnicy nie zdecydowali się na taki krok, mogą w każdym czasie podjąć uchwałę o likwidacji (rozwiązaniu) spółki. Uchwała może wywrzeć skutek natychmiast albo wywołać skutek odroczony w czasie w zależności od woli wspólników. Wreszcie umowa spółki może zostać zawarta na czas oznaczony, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwiązania spółki w chwili, gdy upłynie termin, na który została zawarta. Zaznaczyć jednak należy, że jeżeli umowę spółki zawarto na czas oznaczony i termin juz minął, albo jeżeli rozwiązanie spółki uzależniono od nastąpienia określonego zdarzenie i okoliczność ta już miała miejsce, rozwiązanie spółki nastąpi tylko wówczas, gdy spółka zaprzestanie działalności (ewentualnie gdy działalność będzie prowadzona wbrew woli choćby jednego ze wspólników). Oczywiście dla zakończenia bytu spółki cywilnej nie jest wymagane dopełnienie jakichkolwiek powinności administracyjnoprawnych, a to z tego względu, że spółka cywilna jest umową cywilnoprawną. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej powinni dokonać odpowiedniej zmiany we wpisie w ewidencji prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika