Ochrona przed rozwodnieniem udziałów w spółce

Pytanie:

"Jakie są możliwości uchronienia się przed rozwodnieniem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?"

Odpowiedź prawnika: Ochrona przed rozwodnieniem udziałów w spółce

Niebezpieczeństwo związane z możliwością wyeliminowania ze spółki wspólnika, którego udziały zostaną rozwodnione, polega na tym, że jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego będzie znaczne, to wówczas istnieje duża szansa, że nie będzie on miał środków na objęcie dodatkowych udziałów lub wniesienia wkładu na pokrycie zwiększenia ich wartości. W rezultacie jego realny udział ulegnie zmniejszeniu.

Przechodząc do omówienia sposobów uchronienia się przed „rozwodnieniem udziałów” należy zaznaczyć, iż zasadniczo nie ma możliwości takiego uchronienia udziału, który skutkowałby możliwością pozostawienia go w stałej wartości w stosunku do całego kapitału zakładowego po jego podwyższeniu. Skoro bowiem podwyższenie kapitału zakładowego w drodze zmiany umowy spółki może nastąpić jedynie przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub objęcie nowych udziałów, podwyższenie to zawsze będzie wiązało się z obowiązkiem wniesienia wkładów na pokrycie ich zwiększonej wartości lub objęcie nowych. Zgodnie bowiem z art. 261 Kodeksu spółek handlowych. do podwyższenia kapitału zakładowego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wartości nominalnej udziału, pełnej wpłaty na poczet kapitału zakładowego, wpłaty, o której mowa w art. 154 § 3, oraz wkładów niepieniężnych. W konsekwencji skuteczność podwyższenia kapitału zakładowego uzależniona jest od wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki (art. 163 pkt 2 k.s.h.). Co za tym idzie nie ma, jak to już zostało wspomniane, takiej możliwości uprzywilejowania udziału, która doprowadzi do zwiększenia jego wartości bez konieczności wpłaty środków na pokrycie zwiększenia tej wartości.

Trzeba jednakże przy tej okazji wskazać, że zgodnie z art. 260 k.s.h. uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki). Wówczas nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika