Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki

Pytanie:

"Jaką odpowiedzialność ponoszą prokurenci w sp. z o.o., gdy są wspólnikami spółki, gdy jeden z nich jako prokurent dopuścił się wysyłki towaru bez przedpłaty do nieznanego kontrahenta a za towar nie zapłacono? Czy pozostały wspólnik może pociągnąć do odpowiedzialności tego, który dokonał takiej wysyłki towaru zwłaszcza, że jest w mniejszości?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki

Istotą prokury jest udzielenie prokurentowi pełnomocnictwa do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Zakres tego pełnomocnictwa określa ustawa i jest on bardzo szeroki w porównaniu do pełnomocnictwa ogólnego. Jest to swoistego rodzaju pełnomocnictwo, dzięki któremu prokurent swoim czynnościami i oświadczeniami wywołuje skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej reprezentowanego przedsiębiorstwa, jednocześnie nie będąc organem reprezentowanego. Jest to bardzo istotna różnica, z punktu widzenia odpowiedzialności za podjęte działania w imieniu przedsiębiorcy i na jego rzecz, albowiem zgodnie z kodeksem spółek handlowych w niektórych przypadkach odpowiedzialnością cywilnoprawną lub prawnokarną obciążeni są wyłącznie członkowie organów spółki. Występowanie w imieniu spółki jako prokurent nie rodzi odpowiedzialności analogicznej jak zarząd.

Do istoty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której był Pan prokurentem, należy ograniczenie, można mówić wręcz o wyłączeniu, odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. W związku z powyższym spółka za swoje zobowiązania odpowiada sama, bez ograniczeń do swojego majątku. Jest to generalna zasada wynikająca z przepisów k.s.h., w związku z tym nie ponosi Pan odpowiedzialności za zobowiązania spółki, również te zaciągnięte przez Pana. Działając w imieniu spółki jako prokurent wszystkie czynności prawne obciążały wyłącznie majątek spółki. Proszę pamiętać, że organem wykonawczym spółki jest zarząd, który ma określone kompetencje i obowiązki. Wiąże się to też z odpowiedzialnością członków zarządu, jak i samego zarządu wobec spółki oraz osób trzecich na podstawie przepisów 291- 299 k.s.h. Przepisy te konstytuują odpowiedzialność wyłącznie członków organów spółki takich jak zarząd, rada nadzorcza, likwidator. A jednym z uprawnień zarządu jest właśnie prawo powołania prokurenta, dla którego wymagana jest zgoda wszystkich członków zarządu. Tym samym przejmują na siebie odpowiedzialność, również za działania prokurenta, gdyż powołując go powinni wykazać celowość jego powołania oraz zasadność wyboru tej, a nie innej osoby.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dorota 2012-11-17 11:54:39

    Czy prokurent odpowiedzialny jest za długi spółki ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika