Stowarzyszenie wspólnikiem spółki z o.o.

Pytanie:

"Jesteśmy stowarzyszeniem, organizacją pożytku publicznego. Nasz statut dopuszcza działalność gospodarczą z której dochody winny być przeznaczone w całości na cele statutowe. Chcielibyśmy zakupić udziały w spółce z o.o. , czerpać korzyści z podziału zysku nie angażując się w jej działalność ale obawiamy się ryzyka. Czy za niewypłacalność (zaległości podatkowe) spółki z o.o. oraz w przypadku niewypłacalności jej członków zarządu, w następnej kolejności będzie odpowiadać swoim majątkiem stowarzyszenie, a w przypadku braku środków członkowie jego zarządu? "

Odpowiedź prawnika: Stowarzyszenie wspólnikiem spółki z o.o.

Cechą charakteryzującą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że wspólnicy przystępujący do spółki nie odpowiadają za zaległości spółki, tak podatkowe jak również cywilnoprawne. Wspólnik przystępując do spółki i wnosząc wkład ryzykuje tylko kwotę odpowiadającą wysokości wniesionego wkładu, którego to wkładu w razie złej kondycji spółki może nie odzyskać. Odpowiedzialność za złą kondycję spółki ponoszą jednak członkowie jej zarządu - na mocy przepisów szczególnych statuujących tą odpowiedzialność. Kwestie dotyczące tej odpowiedzialności zostały omówione w poradach: Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego oraz Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe

Natomiast wspólnik nie wchodzący w skład zarządu za zaległości spółki nie odpowiada. Jeżeli zatem stowarzyszenie zakupi udziały, ryzykuje, że inwestycja może się nie zwrócić. Stowarzyszenie, ani członkowie jej zarządu nie będą natomiast odpowiadać za zaległości spółki, której stowarzyszenie jest tylko wspólnikiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika