Odpowiedzialność za nie wniesienie wkładów

Pytanie:

"1.09.2004 roku dwie firmy współpracujące ze sobą założyły nową spółkę - spółkę z o.o. Umowa zawarta była w formie aktu notarialnego. Zgodnie z umową udziały miały być opłacone gotówką. Jeden ze wspólników opłacił swoją część udziałów pod koniec września, drugi dopiero w grudniu. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców przez właściwy Sąd z dniem 14.09.2004 (oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego nie było zgodne z rzeczywistością). W tym też okresie dokonała rejestracji w Urzędzie Skarbowym. Jaka jest odpowiedzialność cywilna i karna przy obchodzeniu przepisów o obowiązku wniesienia kapitału zakładowego Spółki z o.o.? Jakie są konsekwencje dla prezesa zarządu, który podpisał takie oświadczenie? Czy prawdą jest, że transakcje zawarte z takim podmiotem mogą być kwestionowane przez Urząd Skarbowy? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za nie wniesienie wkładów

W oświadczeniu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego powinno zawierać informację wskazywać np., że własność rzeczy została przeniesiona na spółkę, wierzytelności skutecznie zostały przelane czy że spółka jest w posiadaniu papierów wartościowych. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia z dnia 8 listopada 1993 r., sygn. II KRN 220/93 w wypadkach, w których przepisy kodeksu handlowego wymagają rzeczywistej wpłaty kapitału zakładowego, a wpłaty takiej nie dokonano, złożenie oświadczenia o wykonaniu obowiązków określonych w kodeksie handlowym lub pozorującego takie wykonanie jest przedstawieniem danych nieprawdziwych w rozumieniu art. 302 tego kodeksu (kh).  

W obecnie obowiązującym kodeksie spółek handlowych kwestie tej odpowiedzialności reguluje art. 587 ksh. Zgodnie z tym przepisem, kto przy wykonywaniu obowiązków wymienionych w tytule III i IV ogłasza dane nieprawdziwe albo przedstawia je organom spółki, władzom państwowym lub osobie powołanej do rewizji- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 

Z kolei zgodnie z art. 291 ksh, jeżeli członkowie zarządu umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałszywe dane w oświadczeniu, o którym mowa w art. 167 § 1 pkt 2 (tj. oświadczenie o wniesieniu wkładów) lub art. 262 § 2 pkt 3, odpowiadają wobec wierzycieli spółki solidarnie ze spółką przez trzy lata od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego.

Wspólnik, jeśli nadal nie wniósł wkładu oznaczonego w umowie spółki, jest oczywiście obowiązany do jego wniesienia.

Oświadczenie o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego podpisują wszyscy członkowie zarządu, wszyscy są więc zagrożeni odpowiedzialnością karną i cywilną. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika