Odpowiedzialność zarządu spółki z o. o.

Pytanie:

"Egzekucja p-ko Spółce z o.o. okazała się bezskuteczna. Spotkałem się z różnymi poglądami co do drogi procesowej obciążenia członków zarządu Spółki. Jedna to odrębny proces, a druga to postępowanie klauzulowe do wyroku p-ko Spółce. Która z dróg jest prawidłowa i czy wynika to jednoznacznie z przepisów? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność zarządu spółki z o. o.

Dochodzenie roszczeń na podstawie przepisu art. 299 ksh możliwe jest wyłącznie na drodze odrębnego postępowania, prowadzonego przeciwko członkom zarządu spółki. Przemawiają za tym następujące okoliczności:

  • inny tryb postępowania - postępowania przeciwko spółce prowadzone jest według przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych, postępowanie przeciwko członkom zarządu toczy się natomiast w trybie zwykłym - członek zarządu nie jest przedsiębiorcą a sprawa ta nie jest sprawą gospodarczą (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 listopada 1994 r., III CZP 140/94 sprawa z powództwa wierzyciela przeciwko członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dotycząca jej zobowiązań (art. 298 § 1 i § 2 kh ), nie jest sprawą gospodarczą).
  • Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 sierpnia 1993 r., III CZP 116/93 - w razie bezskuteczności egzekucji prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 298 § 1 kh ) nie jest dopuszczalne nadanie klauzuli wykonalności przeciwko członkom zarządu tej spółki, w oparciu o art. 788 § 1 kpc.

Opisana przez Pana możliwość prowadzenie postępowania egzekucyjnego poprzez rozszerzenie klauzuli wykonalności na wspólników dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku bezskuteczności egzekucji prowadzonych przeciwko spółkom osobowym:

Art. 778[1] kpc Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika