Osoba reprezentująca pracodawcę w sp. z o.o.

Pytanie:

"Zarząd spółki z o.o. jest wieloosobowy i w takim przypadku reprezentować powinni go co najmniej dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i prokurent. Czy prezes zarządu spółki z o.o. w takim przypadku może jednoosobowo reprezentować spółkę jako pracodawcę w myśl art. 3[1] kodeksu pracy skoro ani umowa spółki nie reguluje tej sprawy ani też regulamin pracy tej spółki? Czy zarząd wieloosobowy może upoważnić jednego z członków zarządu do jednoosobowego reprezentowania spółki jako pracodawcy? "

Odpowiedź prawnika: Osoba reprezentująca pracodawcę w sp. z o.o.

Prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem

Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do reprezentacji pracodawcy zawarte w art. 3[1] § 1 k.p. zbliża ten przepis do art. 205 k.s.h., zgodnie z którym możliwe jest określenie umową spółki (gdy zarząd jest wieloosobowy) sposobu jej reprezentacji, a także udzielenia w tym przedmiocie pełnomocnictwa osobie trzeciej. Z treści art. 3[1] § 1 k.p. wynika, że ustawodawca oddzielił sprawę reprezentacji pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy od reprezentacji spółki w innych sprawach, w tym z zakresu prawa cywilnego czy handlowego. Art. 3[1] k.p. jest, w ocenie Sądu Najwyższego, przepisem szczególnym w stosunku do art. 205 k.s.h. i wobec tego ma pierwszeństwo przy stosowaniu. Zatem zarząd może upoważnić określoną osobę (też prezesa) do reprezentowania spółki jako pracodawcy jednoosobowo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika