Podwyższenie kapitału zakładowego przez aport

Pytanie:

"Firma, którą do tej pory prowadzimy w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej ma na swoim stanie środki trwałe i pozostałe wyposażenie, które chcielibyśmy wnieść aportem na poczet kapitału zakładowego do powstającej spółki z o.o. Czy taki aport jest możliwy? Czy należy mieć jakąś oficjalną wycenę wartości wyposażenia? Czy w wypadku, gdy wartość sprzętu przekracza 50 tys. zł i wnosi go tylko jeden wspólnik, to można podzielić wartość aportu na równe wartości udziałów dla drugiego wspólnika, który obecnie nie jest właścicielem wspomnianego wyposażenia, w tym środków trwałych?"

Odpowiedź prawnika: Podwyższenie kapitału zakładowego przez aport

W myÅ›l art. 158 kodeksu spółek handlowych, jeżeli wkÅ‚adem do spółki w celu pokrycia udziaÅ‚u ma być w caÅ‚oÅ›ci albo w części wkÅ‚ad niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo okreÅ›lać przedmiot tego wkÅ‚adu oraz osobÄ™ wspólnika wnoszÄ…cego aport, jak również liczbÄ™ i wartość nominalnÄ… objÄ™tych w zamian udziałów. Przedmiot wkÅ‚adu pozostaje do wyÅ‚Ä…cznej dyspozycji zarzÄ…du spółki. Podwyższenie kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego przez aport (wkÅ‚ad niepieniężny) może nastÄ…pić w opisywanym przypadku przez wniesienie przedsiÄ™biorstwa jako zorganizowanej caÅ‚oÅ›ci do spółki (przedsiÄ™biorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół skÅ‚adników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, obejmujÄ…cy w szczególnoÅ›ci:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majÄ…tkowe prawa autorskie i majÄ…tkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarcze.

Wniesienie do spółki aportu winno zatem znaleźć swoje umocowanie w umowie spółki. Sąd rejestrowy może wymagać dołączenia do wniosku o wpis do KRS opinii rzeczoznawcy, z której wynikać będzie wartość wnoszonego wkładu. Aport winien być przeznaczony na poczet udziałów wspólnika, który go wnosi do spółki z o.o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika