Ponowny błąd we wniosku

Pytanie:

"Sąd Gospodarczy zarządził zwrot wniosku o wpis do KRS spółki z o.o. zarejestrowanej w RH od 1992 r. W uzasadnieniu podano, że wnioskodawca został wezwany do usunięcia braków w terminie 7 dni, jednak czynność ta została podjęta w taki sposób, że we wniosku nadal występują braki. Zdaniem wnioskodawcy w Zarządzeniu o zwrocie wniosku Sąd wskazuje na braki, które nie zostały wymienione we wcześniejszym wezwaniu do usunięcia braków. Ponadto Sąd zarzuca, że w jednolitym tekście umowy spółki nie zawarto w dosłownym brzmieniu "importu-exportu artykułów..." Wnioskodawca twierdzi, że nie jest to brak, gdyż został zastąpiony zgodnie z aktualną Polską Klasyfikacją Działalności -"działalnoscią handlową w zakresie..." Czy uzasadniony jest wniosek o przywrócenie terminu z powyższym uzasadnieniem?"

Odpowiedź prawnika: Ponowny błąd we wniosku

Zarządzenie o zwrocie pisma kierowane do strony nie reprezentowanej przez adwokata lub radcę prawnego powinno zawierać wskazanie braków, jakimi pismo było dotknięte, oraz skutków jego zwrotu i ponownego wniesienia. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie wnioskodawca może wnieść go ponownie. Jeżeli pismo nie jest dotknięte brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma. W postępowaniu rejestrowym wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków lub wad wniosku, które dają się usunąć, następuje w formie postanowienia. Określając termin do usunięcia tych braków lub wad sąd powinien mieć na uwadze czas potrzebny do dokonania tych czynności ze względu na rodzaj braku lub wady. W postanowieniu należy wskazać, że sąd odmówi wpisu do rejestru, jeśli usunięcie braków lub wad nie nastąpi w wyznaczonym terminie. Sąd rejestrowy ma obowiązek udzielania stronom pouczeń o ujawnionych wadach i brakach składanych wniosków i pism oraz o przeszkodach mogących mieć wpływ na sprawność postępowania lub merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy (§ 194, 196 i 198 regulaminu sądowego). Wydaje się więc, iż w powyższej sytuacji ewetualny wniosek o przywrócenie terinu będzie uzasadniony.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika