Pożyczka dla spółki z o.o.

Pytanie:

"Jestem wspólnikiem spółki z o.o., prowadzącej działalność opodatkowaną stawką VAT 0%. W celu usprawnienia działalności firmy i jej rozwoju zaproponowałem zarządowi pożyczkę ze środków własnych na 3 lata w wysokości połowy kapitału zakładowego na zakup samochodu osobowego. W związku z tym proszę o odpowiedź:. Czy wystarczy pisemna forma umowy pożyczki? Jakie elementy musi mieć taka umowa pożyczki i czy mogę w pożyczce zastrzec sobie prawo przejęcia auta w razie niezwrócenia przez spółkę pożyczki?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka dla spółki z o.o.

  Kodeks spółek handlowych nie wymaga żadnej formy szczególnej do umowy pożyczki udzielanej spółce z o.o. przez jej wspólnika. Zatem posłużyć się należy art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi: Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Jest to forma dla celów dowodowych. Jej niezachowanie nie powoduje nieważności umowy, lecz trudności w udowodnieniu faktu jej zawarcia i treści.

Przepisy Kodeksu cywilnego nie wymieniają elementów niezbędnych do zawarcia umowy pożyczki. Przyjmuje się jednak, iż umowa ta powinna zawierać przede wszystkim określenie:

  1. stron umowy (pożyczkobiorcą jest osoba przyjmująca pożyczkę, a pożyczkodawcą osoba udzielająca pożyczkę),

  2. kwotę pożyczki oraz sposobu i terminu jej przekazania,

  3. terminu zawarcia umowy,

  4. terminu i sposobu zwrotu przedmiotu pożyczki,

  5. wysokość odsetek w przypadku zwłoki.

W ujęciu Kodeksu cywilnego pożyczka jest umową konsensualną, polegającą na zgodnym oświadczeniu woli stron - dającego i biorącego pożyczkę - mocą, którego dający zobowiązuje się przenieść na biorącego własność określonej ilości pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku, natomiast biorący zobowiązuje się zwrócić takie rzeczy, jakie otrzyma - takie same i w takiej samej ilości. Natomiast istnieje możliwość ustanowienia tzw. zabezpieczenia zwrotu pożyczki. Określenie zabezpieczenia zwrotu pożyczki nie jest elementem istotnym umowy pożyczki, natomiast jest jak najbardziej możliwym. Nie ma żadnych ograniczeń w wyborze formy zabezpieczenia, które wynikałyby z istoty umowy pożyczki. Zabezpieczeniu zwrotu pożyczki mogą zatem służyć wszelkie rzeczowe i osobiste rodzaje zabezpieczeń. Zatem także własność zakupionego przedmiotu (samochodu) za pożyczoną sumę pieniężną, może zostać wskazana jako zabezpieczenie zwrotu pożyczki.

Ponadto można ustalić odpłatność pożyczki. Zastrzeżenie w umowie pożyczki odpłatności nie zmienia jej charakteru. Jest ona nadal pożyczką w rozumieniu art. 720 k.c. Odpłatność jest zastrzegana zazwyczaj w postaci odsetek, jeżeli przedmiotem pożyczki jest suma pieniężna. Stopę oprocentowania ustala się zazwyczaj w stosunku rocznym. Może być ona stała lub zmienna. Nie ma jednak przeszkód, by niezależnie od rodzaju przedmiotu pożyczki wynagrodzenie zostało ustalone w dowolnej postaci (por. Zygmunt Truszkiewicz - Praktyczne wyjaśnienia, LexPolonica).

Na zakończenie zaznaczamy jeszcze jedno istotne zagadnienie, na które należy zwrócić uwagę, związane z powyższym stanem faktycznym. Zgodnie z art. 14 § 3 Kodeksu spółek handlowych, wierzytelność wspólnika z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki. Wierzytelności z tytułu pożyczki, w razie ogłoszenia upadłości spółki w podanym terminie, wejdą w skład masy upadłości, co nie stawia ich na równi z innymi wierzycielami spółki. Przepis ma na celu ochronę wierzycieli upadłej spółki tak, aby nie dochodziło do konkurencji wierzytelności wspólnika i pozostałych wierzycieli (Andrzej Kidyba - Kodeks spółek handlowych. Objaśnienia. Kraków 2001, s. 39).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika