Pożyczka spółce z ograniczona odpowiedzialnością.

Pytanie:

"Nasza spółka z o.o. posiada 50 % udziałów w innej nowo powstałej spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Kapitał załozycielski w niowej spółce wynosi łącznie 50.000 zł. Nowa spółka zamówiła za granicą towar na kwotę, która przewyzsza posiadane środki finansowe (kontrahent żąda częściowej przedpłaty). Czy spółka matka może udzielić pożyczki nowo powstałej spółce i czy musi byc ona oprocentowana na zasadach rynkowych i w jakiej formie umowa pożyczki musi być zawarta? "

Odpowiedź prawnika: Pożyczka spółce z ograniczona odpowiedzialnością.

Zagadnienie udzielania pożyczek przez wspólnika spółki na rzecz tej spółki reguluje art. 15 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, iż

art. 15. § 1. Zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

§ 2. Zawarcie przez spółkę zależną umowy wymienionej w § 1 z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej. Do wyrażenia zgody i skutków braku zgody stosuje się przepisy art. 17 § 1 i 2.

Paragraf drugi tego przepisu odnosi się zatem również do stosunku spółka zależna - spółka dominująca, z jakim mamy do czynienia w tym przypadku (jeśli chodzi o definicję tych dwóch pojęć - art. 4 § 1 pkt 4 ksh, zakładamy przy tym, że skoro posłużyli się Państwo określeniem „spółka - matka" to chodzi o spółkę posiadającą większość głosów na zgromadzeniu wspólników „spółki-córki" ). Zawieranie umów pożyczki przez spółkę zależną z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej jest możliwe jedynie za zgodą zgromadzenia wspólników spółki dominującej. W tym wypadku jednak umowa jest zawierana pomiędzy spółkami, a nie spółką zależną a podmiotami zarządzającymi spółki dominującej, stąd przepis art. 15 ksh nie znajdzie tu zastosowania. Spółka-matka może zatem bez ograniczeń udzielać takiej pożyczki.

Brak także norm, które nakazywałyby zawieranie takiej umowy (szczególnie jeśli chodzi o oprocentowanie) na zasadach rynkowych. Umowa pożyczki może zostać zawarta również na zasadach odbiegających od tych panujących na rynku. Należy jednak pamiętać, iż w sytuacji dużej dysproporcji między warunkami rynkowymi, a tymi przyjętymi w umowie, takie działanie może zostać uznane za działanie na szkodę spółki (jeśli spowodowałoby to szkodę którejś ze spółek, której podmioty zarządzające nimi byłyby świadome), która mogłaby powodować odpowiedzialność karną członków zarządu takiej spółki.

Powyższe uwagi nie dotyczą konsekwencji podatkowych powyższych rozwiązań, a jedynie samej dopuszczalność zawarcia takiej umowy. Jeśli chodzi o te konsekwencje, to zgodnie z regulaminem serwisu e-prawnik.pl, to należy zadać odrębne pytanie.

Jeśli chodzi o formę zawarcia takiej umowy, to art. 720 § 2 kodeksu cywilnego, nakłada obowiązek zawarcia umowy pożyczki w kwocie przekraczające 500 zł. w formie pisemnej. Jest to jednak forma zastrzeżona jedynie pod rygorem trudności dowodowych, które nie znajdują zastosowania do czynności prawnych dokonywanych przez przedsiębiorców (art. 74 § 3 kodeksu cywilnego). Zatem umowa ta może zostać zawarta nawet w formie ustnej, jednakże ze względów praktycznych (księgowość) zaleca się zawieranie jej co najmniej w zwykłej formie pisemnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika