Zgłoszenie prywatnego budynku w działalności

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą (sklep z artykułami metalowymi), pow. sklepu ma 70 m2, sklep znajduje się w centrum miasta; pow. magazynowa ww. sklepu jest bardzo mała i 70 % zapasów magazynowych przechowuję w prywatnym budynku gospodarczym we własnym domu. Czy w takim przypadku muszę zgłaszać do urzędu skarbowego lub urzędu miasta, że magazyn z towarem handlowym znajduje się u mnie w domu? Czy mogę sukcesywnie dowozić towar do sklepu?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie prywatnego budynku w działalności

Zgodnie z wyjaśnieniem do rubryki C.5.2 formularza NIP-1 ZGŁOSZENIE IDENTYFIKACYJNE / ZGŁOSZENIE AKTUALIZACYJNE OSOBY FIZYCZNEJ PROWADZĄCEJ SAMODZIELNIE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ „W zgłoszeniu identyfikacyjnym należy podać pozostałe adresy wszystkich miejsc, w których osoba fizyczna wykonuje działalność (również lokalizację hurtowni, magazynów i składów), a w zgłoszeniu identyfikacyjnym  - stosownie do okoliczności i zmian.”

Zatem, jeśli prywatny budynek gospodarczy przedsiębiorcy jest wykorzystywany jako magazyn w jej działalności gospodarczej – powinien on być zgłoszony urzędowi skarbowemu poprzez aktualizację NIP-1.

Również powinien być zgłoszony w urzędzie miasta – po pierwsze jako aktualizacja danych w ewidencji działalności, a po drugie – dla celów podatku od nieruchomości, gdyż od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej jest on znacznie wyższy (17,31 zł rocznie od 1 m.kw. powierzchni użytkowej).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika