Przedawnienie odpowiedzialności zarządu

Pytanie:

"Od grudnia 2001 do marca 2003 byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Ponieważ nowy zarząd nie uregulował zobowiązań spółki z tytułu dostaw towarów mam pytanie. Po jakim czasie przedawniają się roszczenia wierzycieli spółki z tytułu zobowiązań spółki do członków zarządu z art 299 (po ilu latach)? Od którego momentu ten okres jest liczony: czy od momentu jak zobowiązanie spółki staje się wymagalne (termin płatności faktury), czy też od momentu złożenia przez wierzyciela spółki wniosku do sądu wniosku o nakaz zapłaty, czy też od momentu uzyskania sądowego nakazu zapłaty przez wierzyciela spółki, czy też od momentu uzyskania przez wierzyciela spółki informacji od komornika, że nie jest możliwa egzekucja z majątku spółki? Załóżmy, że roszczenia przedawniają się po 3 latach, co jest datą graniczną, w której się to roszczenie przedawnia? Czy moment złożenia pozwu cywilnego do sądu przeciwko członkom zarządu? Czy uzyskanie nakazu zapłaty od członków zarządu? Czy też uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie cywilnej z art 299 ksh? Chodzi mi o sytuację, w której np. w pierwszej instancji przegram taka sprawę i się odwołam, sprawa np. zostanie zwrócona do ponownego rozpatrzenia. W którym momencie mogę się czuć bezpieczny? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie odpowiedzialności zarządu

Termin przedawnienia zobowiązania zaciągniętego przez spółkę zaczyna biec od dnia wymagalności. Zobowiązanie „przechodzi” na członka zarządu spółki dopiero po tym, jak wierzyciel pozwie spółkę, uzyska przeciwko niej tytuł egzekucyjny (wyrok, nakaz zapłaty) i wykaże bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Konieczność wcześniejszego skierowania pozwu do sądu przeciwko spółce i uzyskania rozstrzygnięcia oznacza, iż bieg terminu przedawnienia zobowiązania ulega przerwaniu. Po przerwaniu, biegnie na nowo. Moment rozpoczęcia tego nowego biegu jest różny dla poszczególnych sytuacji. I tak, roszczenie, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu (lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju, orzeczeniem sądu polubownego, stwierdzone ugodą zawartą przed sądem lub przed sądem polubownym) przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jedynie roszczenie obejmujące świadczenia okresowe, stwierdzone wyrokiem, przedawnia się po trzech latach. Tak więc pierwszy bieg przedawnienia rozpoczął się w dniu wymagalności (jeżeli np. określono termin płatności faktury na 10 dni, to roszczenie staje się wymagalne w dniu jedenastym). Następnie został on przerwany z chwilą złożenia wniosku o wydanie nakazu zapłaty przeciwko spółce. Od momentu uzyskania prawomocnego orzeczenia (tu: nakazu zapłaty) rozpoczyna się bieg 10-letniego terminu przedawnienia. W tym czasie wierzyciel przystąpi do egzekucji roszczenia lub w inny sposób postara się o stwierdzenie bezskuteczności egzekucji. Po wykazaniu, że egzekucja jest bezskuteczna, wierzyciel może wytoczyć powództwo przeciwko członkom zarządu i w ten sposób przerwie 10-letni termin termin przedawnienia. Może się jednak zdarzyć, że wierzyciel wystąpi z pozwem przeciwko członkom zarządu po upływie 10 lat, wtedy mogą się oni bronić zarzutem przedawnienia. Po tym, jak wierzyciel uzyska wyrok przeciwko członkom zarządu, znowu rozpoczyna się 10-letnie przedawnienie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika