Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Pytanie:

"Od kiedy ważne jest oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu adresowane do rady nadzorczej spółki akcyjnej? Czy od dnia złożenia rezygnacji do przewodniczącego rady nadzorczej? Czy od dnia posiedzenia rady nadzorczej, na której wszyscy członkowie rady zaznajamiają się z oświadczeniem o rezygnacji? Czy oświadczenie takie oznacza również wygaśnięcie mandatu członka zarządu?"

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Na podstawie poprzednio obowiązującego stanu prawnego istniał spór, co do tego, na ile skuteczne może być takie oświadczenie o rezygnacji z funkcji w zarządzie. Jedni uważali, że jest to negatywna przesłanka do pozostawania członkiem zarządu (cofnięcie zgody) i że członkiem Zarządu przestaje się być z chwilą złożenia takiego oświadczenia. Dominował jednak pogląd, że koniecznym elementem było podjęcie stosownej uchwały o odwołaniu członka z Zarządu. Bez takiej uchwały oświadczenie nie wywierało skutków prawnych. Obecnie obowiązujący KSH zawiera w tym względzie wyraźne postanowienie. Art.369 par.6 KSH stanowi, że do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Z przepisów o zleceniu wynika, że przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie, jeżeli jednak wypowiedzenie nastąpiło bez ważnych powodów, to obowiązany jest naprawić wynikłą stąd szkodę. Wydaje się zatem, że skutecznie złożone oświadczenie o rezygnacji samo z siebie powoduje ustanie członkostwa w zarządzie. Oświadczenie członka zarządu o rezygnacji musi być złożone spółce, inaczej - organowi uprawnionemu do jej reprezentacji. W przypadku zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą wspólników. Rada nadzorcza wykonuje swoje obowiązki, co do zasady kolegialnie. Brak przy tym przepisu, który pozwalałby na przyjęcie, że oświadczenie złożone jednemu członkowi rady jest skuteczne wobec całej rady, chyba, że członek ten na mocy stosownej uchwały został oddelegowany właśnie do określonych czynności. Oświadczenia zatem, winny być uważane za skuteczne, z chwilą ich odczytania (oznajmienia) na najbliższym posiedzeniu rady. Zarząd może w tym względzie skorzystać z nowego uprawnienia do żądania zwołania posiedzenia rady. W przypadku ewentualnej obstrukcji (celowego opóźniania posiedzenia) można posłużyć się przepisem art.61 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że oświadczenie uważa się za złożone z chwilą, w której osoba mogła zapoznać się z jego treścią. Oświadczenie złożone spółce poprzez radę nadzorczą należy uważać za złożone z dniem, w którym zgodnie z przepisami mogło odbyć się najbliższe posiedzenie rady. Zaprzestanie sprawowania funkcji w Zarządzie nie jest równoznaczne z wygaśnięciem mandatu. Ten bowiem co do zasady trwa aż do kwitującego zgromadzenia akcjonariuszy. Do tego czasu członek zarządu może być np. zobowiązany do złożenia wyjaśnień. Ma też pewne uprawnienia przewidziane przez KSH.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika