Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Pytanie:

"Jestem od grudnia 2004 prezesem zarządu spółki z o.o w jednoosobowym zarządzie. Ponieważ współpraca ze wspólnikami firmy nie układa się tak, jakbym chciał, chcę zrezygnować ze swojej funkcji. Jednakże w mojej umowie menedżerskiej ze spółką okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy. Tak długo czekać oczywiście nie mogę. W jaki sposób mogę jak najszybciej zerwać umowę i zrezygnować ze stanowiska, ewentualnie co mogę zrobić, by powód zerwania kontraktu był na tyle ważny, aby nie groziły mi żadne konsekwencje, za rezygnację z funkcji. Wspólnicy nie chcą sami zgodzić się na rezygnację i wciąż mnie szantażują. Zobowiązania spółki nie przekraczają kapitału zakładowego."

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Osobę piastującą stanowisko prezesa w spółce z o. o. wiąże z tą spółką stosunek organizacyjny, obok którego może istnieć także inny stosunek prawny - np. wynikający z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej np. kontraktu menedżerskiego.

Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu jest zawsze możliwa. Do jej złożenia należy stosować odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie, gdy jednak przy zleceniu odpłatnym nastąpiłoby to bez ważnego powodu, jest on odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę.

W razie rezygnacji gaśnie stosunek organizacyjny między członkiem zarządu a spółką. Nie gaśnie jednak stosunek pracy lub podobny stosunek, powstały np. właśnie na podstawie umowy menedżerskiej.

Na podstawie umowy menedżerskiej między jej stronami powstaje z reguły stosunek cywilnoprawny podobny do stosunku pracy lub stosunku zlecenia. Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu może być rozumiana jako wypowiedzenie umowy menedżerskiej. Jeśli jednak w umowie tej nie zastrzeżono inaczej, obowiązuje ona do aż do upłynięcia okresu wypowiedzenia. Można oczywiście rozwiązać ją też na podstawie porozumienia stron, jednakże w sytuacji opisanej w pytaniu jest to z uwagi na brak zgody wspólników niemożliwe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika