Rodzaje prokury

Pytanie:

"Jeżeli prokurent może działać łącznie z jednym wspólnikiem lub z prokurentem to jaki to rodzaj prokury?"

Odpowiedź prawnika: Rodzaje prokury

Można wyróżnić dwa rodzaje prokury ze względu na ilość osób, które są upoważnione do określonego działania. Po pierwsze jest to prokura jednoosobowa - tzw. prokura oddzielna, a więc taka, która polega na dokonywaniu czynności sądowych i pozasądowych, które do swej skuteczności wymagają występowania tylko jednego prokurenta. Spółka może być wówczas reprezentowana przez jednego prokurenta. Po drugie prokura łączna, która występuje wtedy, gdy ustanowi się kilku (co najmniej dwóch) prokurentów i zobowiąże do wspólnego działania. Działanie to polega ono na składaniu oświadczeń woli co najmniej przez dwóch prokurentów. Wówczas w przypadku występowania jednej osoby przy ustalonej prokurze łącznej ma miejsce wadliwość dokonanej czynności prawnej. Skutkiem takiego działania będzie nieważność czynności prawnej. Należy jednak podkreślić, że nie jest konieczne jednoczesne działanie dwóch prokurentów przy prokurze łącznej (w przypadku złożenia oświadczenia przez jednego prokurenta czynność prawna jest niezupełna i nie wywołuje skutków prawnych a jej ważność jest uzależniona od złożenia potwierdzenia przez drugiego prokurenta) W przedstawionej przez Pana sytuacji - gdy mamy do czynienia z koniecznością wystąpienia dwóch prokurentów - mamy do czynienia właśnie z prokurą łączną. Natomiast, jeżeli prokurent jest uprawniony do działania łącznie ze wspólnikiem, to mamy do czynienia z tzw. "mieszaną reprezentacją łączną" (W. Pyzioł, A. Szumański, I. Wiess - Prawo spółek).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika