Skład zarządu spółki komunalnej

Pytanie:

"Spółka komunalna. Obecnie jednoosobowy zarząd spółki zoo. Umowa spółki przewiduje skład zarządu od 1 do 3 osób. Prezes złożył wniosek do Rady Nadzorczej o zwiększenie składu zarządu do dwóch osób. Jak powinno przebiegać procedowanie w takim przypadku, bo chyba nie jest to rola Rady Nadzorczej ani Prezesa?"

Odpowiedź prawnika: Skład zarządu spółki komunalnej

Zgodnie z art. 201 §2 kodeksu spółek handlowych, zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się z jednego lub większej liczby osób. Kodeks pozwala ustalić liczbę członków zarządu w sposób sztywny lub przez ustalenie zakresu (tzw. „widełki"). Ten ostatni sposób jest wręcz polecany w celu uniknięcia paraliżu decyzyjnego spółki w razie wakatu (zob. W. Popiołek [w:] W. Pyzioł (red.), Kodeks spółek handlowych. Komentarz, wyd. I, Warszawa 2008). Wobec tego, jeżeli umowa spółki określa takie „widełki", zwiększenie liczby członków zarządu z jednej do dwóch osób nie wymaga zmiany samej umowy, ale jedynie powołania kolejnego członka zarządu.

Stosownie do §4 tego przepisu, członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Co do zasady zatem faktycznie ani rada nadzorcza, ani członkowie zarządu nie mają kompetencji do powoływania kolejnych członków zarządu. W przypadku spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego obowiązuje jednak regulacja szczegółowa. Jak stanowi art. 10a ust. 6 w zw. z ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, członków zarządu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego powołuje i odwołuje rada nadzorcza. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 25 kwietnia 2007 r., sygn. akt VI ACa 1364/2006, umowa spółki z udziałem samorządu terytorialnego lub jej statut nie mogą zawierać postanowienia, które ograniczałoby wyłączną kompetencję rady nadzorczej do wyboru członków zarządu.

Osobną kwestią jest obowiązek późniejszego zgłoszenia zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ciąży on na zarządzie (art. 168 w zw. z art. 166 §1 pkt 5 k.s.h.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika