Strona umowy zawartej przez spółkę cywilną

Pytanie:

"Zamierzamy jako osoba prawna (sp. z o.o.) podpisać umowę na świadczenie usług księgowych z firmą działającą jako spółka cywilna. Czy stroną w umowie powinna być spółka cywilna czy każdy z jej wspólników jako osoba fizyczna z osobna ? Jeżeli stroną ma być spółka cywilna to kto powinien ją reprezentować ?"

Odpowiedź prawnika: Strona umowy zawartej przez spółkę cywilną

Przypominamy, że spółka cywilna to nie podmiot prawa cywilnego, a jedynie stosunek obligacyjny łączący jej wspólników, jedna z umów regulowanych kodeksem cywilnym. W świetle prawa spółka cywilna nie ma więc podmiotowości prawnej (nie może być podmiotem praw i obowiązków). Oznacza to, że stroną wszystkich umów, jakie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej są zawierane, jest nie spółka cywilna ale jej wspólnicy.

Przykładowo głowa umowy winna brzmieć następująco:

„Zawarta pomiędzy …… a Janem Kowalskim i Janem Nowakiem, prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej „Kowalski Nowak” s.c., zwanymi dajej Usługobiorcami”.

Jeżeli zaś chodzi o reprezentację spółki, należy wskazać, że zgodnie z kodeksowymi zasadami  każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Jednakże uchwała wspólników (zgoda wspólników) wymagana jest w przypadku spraw przekraczających zakres zwykłych czynności spółki. Te same reguły odnoszą się do reprezentacji spółki cywilnej, czyli występowania w relacjach zewnętrznych (z podmiotami trzecimi). Jeżeli w umowie spółki nie zastrzeżono samodzielnej działalności wspólnika (wyłączając możliwość nawiązania stosunku pełnomocnictwa) bądź charakter działalności spółki nie wymaga osobistego zaangażowania wspólnika, nie ma przeszkód do ustanowienia pełnomocnika przez jednego ze wspólników spółki cywilnej.

To czy stroną w/w umów muszą być wszyscy wspólnicy, czy może prawo reprezentacji mają tylko niektórzy, zależy od treści umowy spółki cywilnej. W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawomocniony do prowadzenia jej spraw.

Polecamy również zapoznanie się z naszą informacją prawną:

 Wymogi przy reprezentacji przedsiębiorców

Reprezentacja spółki cywilnej

Konsekwencje działań wspólnika spółki cywilnej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika