Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Użycie nazwy "kancelaria prawna"

Pytanie: Nie jestem prawnikiem. Czy używanie w nazwie firmy " Kancelaria prawna..." itp. jest zgodne z prawem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Jako osoba nie wykonująca zawodu prawnika nie może Pan oznaczyć tak swojego przedsiębiorstwa, gdyż wprowadza to w błąd Pańskich klientów. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynami nieuczciwej konkurencji jest w szczególności wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa. Jeżeli działalność Pana ma być prowadzona w formie spółki prawa handlowego, spółka o proponowanej firmie niezgodnej z przedmiotem działalności, nie zostanie zarejestrowana, jako niespełniająca wymogu prawdziwości firmy. Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo działalności gospodarczej zakład główny przedsiębiorcy powinien być oznaczony na zewnątrz, a oznaczenie to powinno zawierać: - oznaczenie przedsiębiorcy - zwięzłe określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej. Oznaczenie to powinno być prawdziwe. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zawiera przepisy karne, zgodnie z którymi: Kto, umyślnie oznaczając lub wbrew obowiązkowi nie oznaczając towarów albo usług, wprowadza klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów lub usług albo zataja ryzyko, jakie wiąże się z korzystaniem z nich, i wyrządza w ten sposób istotną szkodę klientowi, podlega karze aresztu albo grzywny. Dlatego też należy uznać, że oznaczenie niezgodne z prawem wykonywania działalności, na jaką oznaczenie by wskazywało jest sprzeczne z prawem. Pomijamy tu aspekty moralne takiego oznaczenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Użycie nazwy "kancelaria prawna"

  • michał 2014-01-11 23:47:28

    Re: Użycie nazwy kancelaria prawna

    Niedawno natrafiłem na kancelarie prawna z pewnego miasta. Prowadzacy podmiot gospodarczy to osoba fizyczna bez aplikacji. Twór ten mieści się na 5 pietrze i jest nieoznaczony. Z informacji internetowej wynika,że to zespół ludzi - specjalistów zajmujący się wszystkimi sprawami od ubezpieczeń zakończywszy na sądach cywilnych, administracyjnych i windykacji. Kancelaria (podmiot) nikogo nie zatrudnia a jego dzialalność jest w swietle autoreklamy kontrowersyjna. Rzeczywostość ujawniła że kancelaria to pokoik 2x2m a reklama wskazuje na korporację. Czy taka reklama jest już częścią wprowadzenia klienta w błąd czy nie ? Czy jest to praktyka dozwolona.

  • Andrzej B. 2012-09-25 02:22:22

    Re: Użycie nazwy

    Zakaz używania zwrotu ?kancelaria prawna? nie rozciąga się na wszelkie formy działalności. W uzasadnieniu Postanowienia Sadu Najwyższego z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie III CSK 245/07, czytamy, cyt. ?adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej? i dalej cyt. ?radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej?. W wymienionych formach brak jest spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nadto, jest wyraźne wskazanie, że adwokaci wykonują zawód w kancelarii adwokackiej, natomiast radcowie w kancelarii radcowskiej. Potwierdza to dalsza część uzasdnienia, cyt. ?Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dopuszczalną formą wykonywania zawodu nie tylko przez adwokata, ale i radcę prawnego? i dalej ?W konsekwencji Sąd Okręgowy przyjął, że jeżeli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą prowadzić działalności prawnej, to wnioskodawczyni - będąca taką spółką ? nie jest uprawniona do zamieszczenia w swej nazwie słów ,,kancelaria prawna?. ". Zgodnie w wyrokami TK, przywołanymi zresztą w cytowanym postanowieniu, osoba np. magister prawa, może założyć działalność gospodarczą (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) i świadczyć porady prawne w zakresie poza zastrzeżonym wyłącznie adwokatom i radcom prawnym i posługiwać się nazwą ?kancelaria prawna?. Tak też należałoby odczytywać dalszą część uzasadnienia, cyt. ?Takie natomiast czynności z zakresu pomocy prawnej jak np. doradztwo prawne, ogólne konsultacje, sporządzanie opinii, przygotowanie projektów umów, redagowanie różnego rodzaju pism mogą być wykonywane, w ramach działalności gospodarczej na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, również przez osoby niebędące adwokatami ani radcami prawnymi, a formą prawną prowadzenia takiej działalności mogą być także spółki kapitałowe, a więc i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie można jednak podzielić wyrażonego w skardze kasacyjnej zapatrywania, że te usługi prawnicze, które są zastrzeżone dla adwokatów lub radców prawnych, wolno spółkom kapitałowym wykonywać dla swych klientów, zgodnie z art. 19 u.s.d.g., przy pomocy zatrudnionych w tych spółkach na podstawie umów o pracę lub umów zlecenia radców prawnych. Sprzeciwia się temu, jak zresztą wykonywaniu wszelkich czynności przez radców prawnych zatrudnionych w spółce kapitałowej dla jej klientów, przepis art. 8 ust. 1 u.r.p.?. Zatem ?kancelaria prawna? także dla mgr prawa. Przede wszystkim jednak "kancelaria prawna", "kancelaria prawnicza", "kancelaria prawa", "kancelaria prawno-podatkowa", "kancelaria prawa cywilnego", i inne "kancelarie", nie są to "kancelarie adwokackie lub "kancelarie radców prawnych", których nazwy są chronione ustawowo. Równie dobrze można rozważać, czy firmy konsultingowe świadczące usługi audytu śledczego/dochodzeniowego albo firmy doradztwa personalnego weryfikujące m.in. lojalność pracowników albo wywiadownie gospodarcze, wykonują czynności detektywistyczne i wymagany jest od nich wpis w MSW i licencje detektywów. Rynek weryfikuje czy ktoś jest wart ceny czy nie. W każdej profesji są partacze i zawód adwokata czy radcy nie gwarantuje tu super jakości, co wiele nagłośnionych w mediach spraw pokazuje. Zwłaszcza ostatnio. Osoba się liczy a nie tytuł.

  • Olino 2009-10-20 13:29:24

    Re: Użycie nazwy

    Witam, Mam pytanie właśnie o użycie nazwy produktu (części, urządzenia, wyrobu itp) Czy mogę na stronie www zamieścić informację, że prowadzę sprzedaż produktów firmy ...... Zaznaczam, że zakupiłem te produkty drogą legalną, z fakturami i wszystkimi dokumentami wymaganymi do użytkownia tegoż produktu. Jestem firmą handlową i cały czas mam możliwość zakupu tych towarów z jak najbardziej legalnego źródła. Nie mam pozwolenia na użycie loga producenta.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane