Wielkość wkładów w spółce cywilnej

Pytanie:

"Jak duży powinien być wkład do spółki cywilnej i jakie to ma znaczenie w prowadzonej następnie działalności?"

Odpowiedź prawnika: Wielkość wkładów w spółce cywilnej

Przepisy kodeksu cywilnego nie określają wysokości wkładów, które wspólnicy powinni wnieść do powstającej spółki cywilnej. Przepisy wskazują tylko, iż wniesienie wkładów jest przykładowym sposobem realizacji wspólnego celu gospodarczego, do realizacji którego zobowiązali się wspólnicy. Wielkość wkładu winna więc być ustalona na takim poziomie, aby zapewnić przynajmniej środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej i uzyskanie dochodów na dalszy czas trwania spółki. Wspólnicy spółki cywilnej winni w umowie określić wielkość wniesionych przez siebie wkładów. W razie braku takiego zapisu przyjmuje się domniemanie, iż wkłady wspólników mają jednakową wartość. Konsekwencją wniesionych do spółki cywilnej wkładów jest powstanie wspólności łącznej, a więc majątku wspólników, który nie podlega podziałowi przez czas trwania umowy spółki. Każdemu ze wspólników przysługuje odpowiednio określony udział w majątku spółki, który odpowiada wielkości wniesionego wkładu. Wielkość udziałów może mieć znaczenie przy podziale zysku uzyskanego z działalności gospodarczej spółki, pokrywaniu strat, przy podejmowaniu uchwał wspólników. Powyższe regulacje winny znaleźć swoje miejsce w odpowiednich zapisach w umowie spółki cywilnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika