Wpis w KRS a nowy zarząd

Pytanie:

"Zgodnie z Art. 231 ksh lada dzień zwołane zostanie zgromadzenie wspólników, podczas którego zmianie ulegnie skład osobowy zarządu, gdyż kadencja obecnego zarządu i tak wygasa. Pojawia się problem reprezentacji po zmianie zarządu spółki. Spółka jest w trakcie realizacji transakcji zagranicznej (dostawa towarów) gdzie zapłata nastąpi na podstawie akredytywy. Jednym z wymogów akredytywy są dokumenty (w tym odpis KRS), które należy przedstawić w banku oraz urzędach celnych i Izbie Handlowej wraz z podpisami osób uprawnionych do reprezentacji spółki tj. członków zarządu. Problem polega na tym, iż w przypadku zmiany zarządu sąd rejestrowy może nie zdążyć dokonać zmian w KRS (ponieważ mamy środek maja a wysyłka nastąpi początkiem kwietnia b.r.) i dane w KRS nie będą zgodne z faktycznym składem osobowym zarządu, czyli w odpisie KRS będą widniały jeszcze dane starego zarządu a dokumenty związane z transakcją podpisywać będą członkowie nowego zarządu. Co prawda wpis do rejestru KRS ma charakter deklaratoryjny zatem powołanie nowego zarządu nie jest uzależnione od dokonania wpisu do rejestru KRS jednak względem osób trzecich dane podlegające obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym uzyskują skuteczność wobec osób trzecich z chwilą zamieszczenia ogłoszenia o wpisie. Zatem jak obronić przed urzędnikami podpisy i reprezentację nowego zarządu jeśli nadal w odpisie KRS ujawniony będzie stary zarząd? Czyli co jest wiążące stan faktyczny czy stan ujawniony w KRS?"

Odpowiedź prawnika: Wpis w KRS a nowy zarząd

Wpis do Rejestru może mieć charakter konstytutywny lub deklaratoryjny. Wpisem konstytutywnym jest wpis, który powoduje powstanie, zmianę lub ustanie prawa bądź stosunku prawnego. Wpisami tego rodzaju są wszystkie przypadki rejestrowania nowo utworzonych podmiotów. Wpis deklaratoryjny służy jedynie do potwierdzenia powstania, zmiany lub ustania prawa bądź stosunku prawnego. Wpis ten niczego więc nie tworzy ani nie zmienia, a ma jedynie na celu potwierdzenie istniejącego już stanu prawnego. Zmiana w składzie osobowym zarządu jest przykładem sytuacji kiedy wpis mimo będzie mieć charakter deklaratoryjny. Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny, a konsekwencją jawności Rejestru jest tzw. rękojmia wiary publicznej wpisów do KRS. Rękojmia wiary publicznej generalnie ma na celu ochronę interesów zarówno osób trzecich korzystających z informacji zawartych w KRS, jak i samych podmiotów wpisanych w Rejestrze. W zakresie powoływania się na dane wpisane w Rejestrze podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru. Tak więc, jeśli w spółce dokonano zmiany składu zarządu (która podlega zgłoszeniu do KRS), a zmiana ta nie została jeszcze do KRS wpisana, to nie można wobec osoby trzeciej powoływać się na fakt odwołania starego zarządu i powołania nowego jeśli osoba ta nie miała innej możliwości, aby się o tym dowiedzieć.  Jedyne co w takiej sytuacji można zrobić to uzupełnić „stary" wypis z KRS o informacje o zmianach w składzie zarządu spółki, które zostały zgłoszone do KRS, ale nie zostały jeszcze zamieszczone w Rejestrze oraz kopię protokołu zgromadzenia wspólników, na którym podjęto uchwałę o zmianach w składzie zarządu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika