Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

Pytanie: Wspólnik A ma 34% głosów na zgromadzeniu wspólników, wspólnicy B i C po 33%. Czy wspólnik A może skutecznie zablokować kandydaturę B na stanowisko prezesa, któremu sprzyja C?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 201 par. 4 kodeksu spółek handlowych przewiduje, iż członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Art. 245 dodaje ponadto, iż uchwały zgromadzenia wspólników zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy ksh lub umowa spółki nie stanowią inaczej. Z treści powołanych wyżej przepisów prawa wyciągnąć można następujące wnioski.

Po pierwsze, decydujące znaczenie mają tutaj postanowienia umowy spółki. To umowa spółki może przewidywać, jaki organ powoła członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; w wypadku, gdy umowa milczeć będzie w kwestii wyboru właściwego organu lub uprawni do wyboru członków zarządu zgromadzenie wspólników - jej treść może przewidzieć określoną większość głosów niezbędną dla skuteczności wyboru członków zarządu.

Po wtóre, jeśli kompetencje do powołania członków zarządu (w tym prezesa zarządu, chociaż przepisy prawa nie przewidują takiej funkcji w spółce; jest ona jednakowoż zwyczajowo przyjmowana) przyznane są zgromadzeniu wspólników, większość uprawniająca do skutecznego wyboru członków zarządu może być przewidziana w umowie spółki.

W braku odpowiednich zapisów decydować będzie treść ksh, czyli wystarczy większość bezwzględna głosów na zgromadzeniu wspólników, czyli liczba głosów "za" musi być większa, niż połowa. Głosy wstrzymujące się to de facto głosy przeciwko określonemu kandydatowi. Wspólnik, który jest kandydatem nie jest wyłączony od głosowania. Stąd liczba głosów, którymi dysponuje B i C wystarczy na wybór B na prezesa zarządu spółki z o.o.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

  • arek 2010-10-17 01:13:06

    Re: Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, gdy wspólnik posiada 100% udziałów w sp. z o.o., to sam siebie może wybrać na prezesa zarządu???

  • arek 2010-10-17 01:10:37

    Re: Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, gdy wspólnik posiada 100% udziałów w sp. z o.o., to sam siebie może wybrać na prezesa zarządu???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 4
  • 8
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane