Wycofanie środka trwałego ze spółki jawnej

Pytanie:

"Czy można wycofać środek trwały wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, wniesiony do spółki jawnej przez jej wspólnika po okresie amortyzacji? Czy jest to wtedy obciążone jakimś podatkiem?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie środka trwałego ze spółki jawnej

Fakt wycofania z ewidencji środków trwałych samochodu osobowego następuje w chwili dokonania odpowiedniej adnotacji w prowadzonej ewidencji środków trwałych, do prowadzenia której podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są zobowiązani (art. 22n ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 14 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Przekazanie samochodu na potrzeby osobiste osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jako że czynność ta nie stanowi odpłatnego zbycia tego samochodu, nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego. W związku z dokonaniem tej czynności Podatnik nie osiąga przychodu podlegającego opodatkowaniu, przy czym to od podatnika zależy, w którym momencie wycofa samochód z ewidencji środków trwałych i nie ma przy tym znaczenia czy samochód został całkowicie zamortyzowany, czy też nie.

Jednocześnie jednak zgodnie z treścią art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy odpłatne zbycie wszelkich składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej i to bez względu na to czy w chwili sprzedaży działalność gospodarcza będzie prowadzona, czy też zostanie już zlikwidowana. Zatem w przypadku, gdy przychody zostaną osiągnięte przez podatnika z późniejszego zbycia samochodu (nawet wycofanego nieodpłatnie) będącego składnikiem majątku firmy będą stanowiły przychody z działalności gospodarczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika