Wycofanie wniosku o wpis do KRS

Pytanie:

"Po złożeniu wniosku do KRS o zmianę wpisu dotyczącego: zarządu spółki, ustanowienia prokury, podwyższenia kapitału zakładowego spółki, otrzymałem postanowienie, iż nie ma możliwości dokonania podwyższenia kapitału zakładowego spółki bez zmiany umowy spółki, jeżeli nie wszyscy dotychczasowi wspólnicy obejmują nowe udziały, co w niniejszej sprawie ma miejsce, lub też nie obejmują udziałów proporcjonalnie w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów. W związku z powyższym dla skuteczności uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i objęciu ich tylko przez niektórych wspólników w spółce konieczna jest zmiana umowy spółki oraz złożenie oświadczeń o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym również w formie aktu notarialnego. Sąd powołał sie na uchwałę SN z dnie 15.12.2006 roku o sygn. III CZP. Jednocześnie otrzymałem zarządzenie z wezwaniem o uzupełnienie braków formalnych w postaci m.in. wzorów podpisów zarządu i prokurenta. Wniosek składany był ponad miesiąc temu i w międzyczasie zarząd postanowił zmienić nazwę firmy. Czy aby przyśpieszyć całą procedurę, możliwe jest wycofanie całości wniosku, a następnie, po zmianach umowy spółki w części nazwy firmy oraz w części kapitału zakładowego, złożenie ponownie wniosku jednocześnie o: 1. ustanowienie nowego zarządu, 2. nowego prokurenta, 3. podwyższenie kapitału zakładowego spółki, ale poprzez objęcie nowych udziałów tylko przez jednego wspólnika, 4. zmianę nazwy firmy?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie wniosku o wpis do KRS

Uchwała, na którą powołał się sąd, to Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 15 grudnia 2006 r. o sygn. akt III CZP 132/2006, zgodnie z którą jeżeli nie wszyscy wspólnicy objęli - w stosunku określonym w art. 257 § 3 w związku z art. 260 § 2 ksh - udziały w kapitale zakładowym podwyższonym na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, podwyższenie kapitału nie dochodzi do skutku.

Jak wynika z pytania, złożony wniosek został już w części rozstrzygnięty – chodzi o podwyższenie kapitału. Sąd rozstrzygnął wniosek (odmownie) postanowieniem. W tej części nie można już zatem wniosku wycofać, możliwe jest to natomiast w odniesieniu do pozostałej części, czyli wniosku o wpis nowego zarządu i prokurenta. Nie wydaje się jednak, by wycofanie wniosku - zamiast uzupełnienia braków - przyśpieszyło procedurę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika