Wykonywanie czynności bez odpowiedniego nr PKD

Pytanie:

"Firma wykonuje usługi nie mając w we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej odpowiednich nr PKD. Wystawia za te usługi faktury. Czy jest jakaś kara lub czy są jakieś konsekwencje za wykonywanie czynności przez firmę bez odpowiedniego PKD?"

Odpowiedź prawnika: Wykonywanie czynności bez odpowiedniego nr PKD

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z art. 7b ust. 2 prawa działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 r., Nr 101 poz. 1178) wynika, że wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej zawiera:

a) oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencyjny PESEL, o ile taki posiada

b) numer NIP przedsiębiorcy, o ile taki posiada

c) oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania - również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca, o którym mowa w art. 11 ust. 1 (chodzi o inne stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej – przyp. red.)

d) określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)

e) wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej

f) numer telefonu kontaktowego i adres poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca posiada

Polska Klasyfikacja działalności jest jedną ze standardowych klasyfikacji ustanowioną na podstawie rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. 1995 r., Nr 88 poz. 439). Z art. 30 pkt. 2 tej ustawy wynika, że podmioty gospodarki narodowej są zobowiązane do stosowania w prowadzonej ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości standardów klasyfikacyjnych ustalonych na podstawie art. 40 ustawy. Ustawodawca pod pojęciem podmiotów gospodarki narodowej rozumie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (art. 2 pkt. 11 ustawy).

Sankcją za niewypełnienie obowiązku statystycznego, do którego należy wskazywanie nr PKD (co za tym idzie musi on być wskazany w rejestrze) jest kara grzywny (art. 57 ustawy). Ustawa nie precyzuje jej wysokości, w związku z powyższym należy zastosować zasady ogólne z kodeksu wykroczeń, który przewiduje grzywnę w wysokości od 20 do 5000 zł.

Wydaje się, że niepodanie kodu PKD można także rozważać pod kątem wykroczenia z art. 60¹ § 1 kodeksu wykroczeń, w którym sankcjonowane jest wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia. W tym przypadku w grę wchodziłoby wykonywanie działalności gospodarczej mimo nieprawidłowego zgłoszenia (brak PKD), tj. niedopełnienia jednego z obowiązków wynikających z procedury zarejestrowania działalności gospodarczej. Czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności (1 miesiąc) albo grzywny (20-5000 zł).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogdan Marciniak 2013-04-03 21:25:14

    Sprzedaż detaliczna biżuteri sztucznej bez dodatków metali szlachetnych na bazarach i straganach


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika